Raise İkinci ve Üçüncü Hali


Raise İkinci ve Üçüncü Hali

İngilizce öğrenirken çalışmamız gereken temel konulardan biri de fiillerin zamanlara göre 2. ve 3. hallere ayrılmasıdır. Ne kadar çok kelime bilirsek o kadar iyi olur diye düşündüğümüz İngilizce öğrenme aşamalarında, fiil öğrenmek de cümle kurmak için oldukça önemlidir. Karşımıza sıklıkla çıkan fiillerden biri de yükselmek, yetiştirmek gibi anlamlara gelen ‘’raise’’ fiilidir. Sizlere hazırladığımız bu içerikte raise fiilinin zamanlara göre çekimlerini gösteren 2. ve 3. hallerinin yanı sıra; örnek cümleler de bulabilirsiniz.

Raise Fiilinin 2. Hali

Raise fiilinin 2.hali ‘’raised’’ olarak bilinmektedir.

Raise 2. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiileri incelediğimizde, onların genel olarak düzenli ve düzensiz şeklinde iki ana gruba ayrıldığını söyleyebiliriz. Düzenli fiiller olarak adlandırılan fiillerde; 2. ve 3. halleri oluşturmak için fiillerin sonuna –ed eki getirilmektedir. Ancak ‘’raise’’ fiilinin sonu –e harfi ile bittiğinden, bu fiilin sonuna yalnızca ‘’d’’ harfi getirerek zamana göre çekimleyebiliriz. Yani ‘’raise’’ fiilinin 2. zamandaki hali ‘’raised’’ dır.

Raise 2. Hali İle Örnek Cümleler

The man raised his hand to ask a question.

Adam bir soru sormak için elini yükseltti.

My grandmother raised a family of ten.

Büyükannem on kişilik bir aile yetiştirdi.

Raise Fiilinin 3. Hali

Raise fiili, düzenli fiil kategorisinde yer aldığından; bu fiilin 3. hali de ‘’raised’’ şeklindedir.

Raise 3. Hali İle Kullanımı

‘’Verb 3’’ kavramı, İngilizce bir fiilin 3. halini tanımlarken kullanılmaktadır. İçeriğimizde daha önce de bahsettiğimiz gibi raise fiili düzenli bir fiil olduğundan bu fiilin 3.hali de–d eki alarak ‘’raised’’ halini almıştır. Fiillerin üçüncü hallerinin kullanıldığı durumlar ise Perfect Tense içeren cümlelerdir.

Raise 3. Hali İle Örnek Cümleler

He has raised his arm intending to stop a taxi.

Bir taksiyi durdurmayı deneyerek kolunu yükseltti.

I had some questions and raised my hand.

Birkaç sorum vardı ve elimi kaldırdım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar