Restrict İkinci ve Üçüncü Hali


Restrict Fiili

Restrict fiili kısıtlamak, sınırlandırmak anlamında kullanılmaktadır. İsim hali restricting kısıtlama, sınırlandırma olarak kullanılmaktadır. Restriction da isim hali olarak kullanılabilir. O da kısıtlama ve sınırlandırma anlamında kullanılmaktadır. Sıfat hali ise restricted olarak kısıtlandırılmış, sınırlandırılmış anlamında kullanılmaktadır.

Restrict Fiili ile örnek cümleler

  • Chewing gum in the office is restricted (Ofiste sakız çiğnemek yasaktır)
  • There is a plan to restrict smoking in public in Turkey (Türkiye toplum içinde sigara içmenin yasaklanması planı var)

Restrict Fiili 2. Hali

Restrict fiilinin ikinci hali düzenli bir fiil olmasından dolayı -ed takısı getirilmiş şekildedir. Restricted, geçmiş zaman kullanılacak cümlelerde kullanılabilir.

Restrict fiilinin 2. Hali ile örnekler

  • The government restricted to order something made leather from abroad (Hükümet yurtdışından deriden yapılmış bir şeyi sipariş etmeyi yasakladı.

Restrict Fiilinin 3. Hali

Restrict fiilinin 3. Hali restricted olarak kullanılmaktadır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür. Passive cümlelerde yardımcı fiilin yanında kullanılabilir.

Restrict fiilinin 3. Hali ile örnekler

  • If smoking in public had been restricted much before, I would have been more happy (Toplum içinde sigara içmek daha önce yasaklansaydı, daha mutlu olurdum)
  • Fredoom of speaking should not be restricted (Konuşma özgürlüğü yasaklanmamalı)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar