Result İkinci ve Üçüncü Hali


Türkçe anlamlarından bazıları “sonuçlanmak, sonuç, ürün” olan result fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda. Bu sebeple kullanırken farklı zaman formlarıyla değişimini iyi bilmekte fayda var. Biz de size ikinci ve üçüncü hallerinin kullanımları ile örnek cümleleri ve bu cümlelerin Türkçelerini veriyor olacağız.

Result Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise result fiilini ikinci hali ile kullanırız. Result fiilinin ikinci hali “resulted” şeklindedir.

Result İkinci Hali ile Kullanımı

Result fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzenli fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelimenin sonuna -ed takısı alır. Dolayısıyla kelimemiz “resulted” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil resulted halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani result olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani result olarak kullanılır.

Result İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • My math exam resulted well thanks to my private tutor. She exactly knows what my lacks are and what I need to improve my math skills. (Özel ders öğretmenim sayesinde matematik sınavım iyi sonuçlandı. O benim eksiklerimi ve matematiksel becerilerimi geliştirmek için neye ihtiyacım olduğunu tam olarak biliyor.)
  • We tried everything to find a cure to the virus. However I have to say that it didn’t result well. We need to look for alternative ways. (Virüse bir tedavi bulabilmek için her şeyi denedik. Fakat iyi sonuçlanmadığını söylemek zorundayım. Alternatif yollar aramamız lazım.)
  • Did each game result well? I knew you had been a wonderful basketball player! (Bütün maçlar güzel mi sonuçlandı? Senin harika bir basketbolcu olduğunu biliyordum!)

Result Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci halinde olduğu gibidir ve “resulted” şeklindedir. Resulted şekli past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır. Elbette bunun dışında kullanımları da mevcuttur ve diğer konu anlatımı yazılarımızda bunlara da ulaşabilirsiniz.

Result Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + resulted ya da has + resulted şeklindedir.
Özne I, you, we, they ise have + resulted şeklinde kullanılır.
Özne he, she, it ise has + resulted şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had + resulted şeklindedir.

Result Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • The first period of the match have resulted scoreless which was something unexpected for each team. They are the biggest of the Europe. We will wait and see the second period. (Maçın ilk yarısı golsüz berabere sonuçlandı ki bu her iki takımdan hiç beklenmeyen bir şey. Her ikisi de Avrupa’nın en iyisi. Şimdi ikinci yarıyı bekleyip göreceğiz.)
  • Have your interview resulted well? Because you seem relaxed and happy. (Mülakatın iyi mi sonuçlandı? Çünkü rahatlamış ve mutlu görünüyorsun.)
  • My tests haven’t resulted yet. My doctor tells that there is nothing to concern but I can’t stop thinking bad possibilities. (Tahlillerim henüz sonuçlanmadı. Doktorum endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor ama ben yine de kötü olasılıkları düşünmeden edemiyorum.)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar