Selçuk Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı


Selçuk Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınavı

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Hazırlık sınavı nasıl geçilir? Hazırlık sınıfı kaç aşamadan oluşur? Muafiyet nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur? Selçuk Üniversitesi hazırlık sınavı kolay mıdır? Selçuk üniversitesinde hazırlık sınavı var mıdır? Üniversite hazırlık sınavını nasıl geçerim?

Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilerin aklında üniversiteye başlamadan bu sorular vardır. Üniversite tercih aşaması ve ardından yerleştirmeden sonra öğrenciler hazırlık sınavı’nı geçer miyim ya da hazırlık sınavı zorunlu mu gibi sorularlar başbaya kalıyor. Bu yazıda Selçuk Üniversitesi kazanan adayların ingilizce hazırlık sınavında neyle karşılaşacakları anlatılmıştır. Selçuk üniversitesi ingilizce hazırlık sınavı ve detaylarını bu  makalemizde bulabilirsiniz.

Hazırlık sınavı öğrencilerin istedikleri bölüme girmek için girdikleri sınavdır. Hazırlık sınıfı kimi üniversiteler tarafından zorunlu olmakla birlikte bazı üniversitelerde seçmeli ve bazılarında ise hazırlık sınavı bulunmamaktadır. Hazırlık sınavı genellikle İngilizce olmakla beraber Almanca, Rusça , İspanyolca ve Fransızca da olabilmektedir. Öğrencinin girmeye hak kazandığı bölüme göre öğrenci bu dillerden birisinde sınava girmek zorundadır. Örneğin Selçuk Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanan bir öğrenci, hazırlık sınavına girmek zorundadır.

Rus dili ve edebiyatı kazanan bir öğrenci ise Rusça hazırlık sınavına girmek zorundadır. Özetle kazandığınız bölümün yabancı diline göre siz de o sınava girmek zorundasınız. Selçuk Üniversitesinde hazırlık sınavları diğer üniversitelerde olduğu gibi 3-4 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama grammar yani dilbilgisi sınavıdır. Bu alana giren öğrenciler yaklaşık 40-50 soruluk grammar sorularını çözmek zorundadır.

Diğer bir alan ise listening yani dinleme sınavıdır. Bu alana giren öğrenciler ilk önce açılan ses kaydını dinlerler. Genellikle 3-4 kere dinleme şansları vardır. Sesi dinlerken aynı zamanda kağıttaki sorulara bakmak zorundadırlar. Ardından dinleme kapatılır ve öğrencilerden önlerindeki testleri ses metnine göre çözmeleri istenir.

Selçuk Üniversitesi İngilizce hazırlık sınavında da bu aşama takip edilir. Dinleme sınavı bittikten sonra Writing aşamasında geçilir. Bu aşamada öğrencilerden verilen herhangi bir konu ile essay yazmaları istenir. Bu essay ortalama 200-300 kelime biçiminde bir yazıdır. Verilen konular birden fazla olmakla beraber ahlak, ekoloji, çevre, tarih, sosyoloji ve küresel ısınma gibi konulardan seçilebilir.

Öğrenci verilen kelime sınırını aşmamakla beraber verilen 3-4 konulardan birini seçip yazmaya başlayabilir. Öğrencinin dikkat etmesi nokta kelime sayısı ve konu bütünlüğüdür. Selçuk Üniversitesi hazırlık sınavında uygulandığı gibi sınavlar yetkili kişiler tarafından kontrol edilir ve sisteme girilir. Writing bölümünde kelime sınırlamasına uyan ve dilbilgisi hatası yapmayan öğrenciler yazma sınavından geçer not alırlar. Grammar’de ise verilen doğru sayısına bakılır.

Bazı üniversitelerde 3 yanlış veya 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi gibi prensipler uygulanabilir. Öğrenci grammar alanında soruları dikkatli okumalı ardından cevaplamalıdır. Boş bırakılan sorular hesaplanmayacaktır. Listening alanında öğrencinin dikkat etmesi gereken nokta tüm dikkatini vererek dinlemektir. Aynı zamanda dinlerken not almak öğrencinin lehine olacaktır.

Anlamadığı noktalara ise bir diğer dinleyişte dikkat etmelidir. Selçuk Üniversitesi ingilizce hazırlık sınavı son aşama ise speaking yani konuşmadır. Bu alanda öğrencilere bireysel olarak sınava tabi tutulurlar. Genellikle grammar,listening ve writing aşamalarından sonra speaking alanına geçilir. Grammar,listening ve writing aynı gün içinde yaplır. Diğer gün ya da diğer hafta speaking sınavına geçilir.

Speaking sınavında size bir konu verilir ve ardından 2-5 dakika bu konu üzerinde konuşmanız istenilir. Bu konu çok sıradan ve yaygın bir konu olmasına karşın bazen zorlayıcı olabilir. Speaking konuları genellikle hayat, trafik, film, dizi ve günlük konulardan seçilir. Ardından öğrenci konuşmaya başlar başlamaz kronometre açılır ve karşı taraftaki hoca sizi dinleyerek not alır. Kelime darağacını, grammar bilginiz ve konu bütünlüğü Selçuk Üniversitesi İngilizce hazırlık sınavında dikkat edilen konulardandır.

Öğrenciler speaking aşamasında oldukça heyecanlanmaktadır ve hatalar yapmaktadır. Bu noktada sınava girilmeden su içilmesi ve tam konsantrasyon sağlanması önemli hususlardandır. Speaking aşaması bittikten sonra hazırlık sınavı bitmiş olur. Bu noktadan sonra ise öğrenciler üniversite hocaları tarafından değerlendirildikten sonra puanlarını alırlarç Geçme puanı genellikle 50-70 arasında değişmektedir. Bu puanların üzerinde alan öğrenciler hazırlık okumadan birinci sınıfa geçmeye hak kazanırlar. Geçemeyen öğrenciler ise bir sene hazırlık okumak zorundadır.

Selçuk Üniversitesi İngilizce Olan Bölümler

Öğrenciler uzun bir süre çalıştıkları üniversite sınavına girdikten sonra tercih yaparlar. Bu tercihlerinde prestijli bölümlerin dilleri genellikle İngilizce olmaktadır. Genellikle dil bölümlerindem mezun olanların İngilizce okuması gibi bir algı olsa da bu tamamen doğru değildir. Nitekim mühendislikler, tıp bölümleri ve diğer fen edebiyat fakültelerinde de İngilizce okuma imkanı bulunmaktadır. Yani sadece lisede dil bölümünü okuyanlar değil aynı zamanda sayısal, eşit ağırlık ve hatta sözel bölümlerinden mezun olan adayların İngilizce dilinde bölümlerini okuma imkanı var.

Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu 22 fakülte ,23 yüksekokul ,6 enstitü , 82 doktora ve 156 lisans programı ile üniversite öğrenci adaylarına kapsamlı seçenekler sunmaktadır. Selçuk Üniversitesinde okumaya hak kazanan öğrenciler İngilizcenin yanı sıra Rusça, Almanca ve Fransızca gibi dillerde okuma şansı elde etmektedir. Bu yazımızda Selçuk Üniversitesi İngilizce olan bölümleri derledik.

  •  Mütercim-Tercümanlık (Yüksekokul) (İngilizce)
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)
  • Mütercim-Tercümanlık (Yüksekokul) (İngilizce)(İÖ)
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)(İÖ)
  • Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
  • İşletme (İngilizce)

Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Selçuk Üniversitesin’de İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okumaya hak kazanan öğrenciler 156 lisans programlarından birine girmeye hak kazanmışlardır. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü İngilizceyi iyi bilen, dil yapısına hakim, edebiyat öğrenen ve tahliller yapabilen öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans bölümüdür ve hazırlıkla beraber 5 yıldan oluşmaktadır. Selçuk Üniversitesin’de bu bölüme girmeyi başaran öğrenciler ilk iki sene Edebiyata Giriş, İleri İngilizce Uygulamaları, İngilizce Konuşma ve İletişim Becerileri ve Kısa Hikâye” gibi temel  dersleri aldıktan sonra son iki sene kendi alanlarında yoğunlaşarak “Ortaçağ’dan Rönesans’a İngiliz Edebiyatı, Restorasyon Döneminden Romantik Çağa İngiliz Edebiyatı, Viktorya Çağından Günümüze İngiliz Edebiyatı, Roman Türünün Doğuşu, Shakespeare, Edebi Çeviri, Edebiyat Kuramı ve Eleştirisi, Britanya Kültürü” dersler almaya başlarlar. Bu bölümü okumak isteyen adayların İngilizceyi bir araç olarak değil amaç olarak görmesi, İngilizceyi gerçekten sevmesi , araştırmayı ve okumayı sevmesi gerekmektedir.

Selçuk Üniversitesin’de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü yüksek donanımlı hocaları ve dinamik yapısı ile öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Alanında uzman hocalar ile bu bölümün misyonu İngiliz dil ve edebiyatına hakim, temel dil yapısını bilen ve daha çok kültürel ve teorik olarak bilgili insanlar yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan adaylar formasyon alarak öğretmen olabilir, çeviri yapabilir, çeşitli şirketlerde dış ticaret alanında, ulusal şirketlerde, televizyon kanallarında ve diğer İngilizcenin bulunduğu her yerde çalışma hakkına sahiptir.

Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık ( İngilizce)

Dil sınavına girenlerin tercih edebileceği bir diğer bölüm ise Mütercim Tercümanlık bölümüdür. Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme girmeye hak kazanan öğrenciler 4 aşamalı hazırlık sınavını geçtiken sonra birinci sınıftan başlayabilirler. Mütercim Tercümanlık bölümünde amaç yazılı ve sözlü çeviri yapabilecek, üst düzey ingilizce bilgisine sahip ve  nitelikli çeviri yapabilecek insanlar yetiştirmektedir. Bölümün birtakım dersleri İngilizce verilmekle beraber ikinci yabancı dil olarak Almanca, Rusça , Fransızca ve Rusça mevcuttur.

Bu bölüme giren öğrenciler ilk iki sene “Çeviriye Giriş, Çevirmenler için İleri İngilizce, Türkçe – I : Yazılı Anlatım, Fransızca – I, Beşeri Bilimler – I, Çeviri Esasları, Dünya Kültürleri – I (Sanat/Edebiyat/Felsefe)” gibi dersleri aldıktan sonra son iki senelerinde “Çeviri Kuramı ve Eleştirisi, Yazılı Metinden Sözlü Çeviri, Çeviride Kalite Standartları, Araştırma Teknikleri, Tıp ve Hukuk Alanında Toplum Çevirmenliği, Çeviri ve Proje Yönetimi, Ardıl Çeviri,  Teknik Metin Yazarlığı” gibi tercümanlık alanına ilişkin derslere ağırlık verilir. Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü yetkin kadrosuyla öğrencileri geleceğe hazırlar. Tercümanlık bölümünde bir diğer önemli nokta ise öğrencinin dili bildiği kabul edilmesidir. Artık dilde daha derinlere dalmanız ve oradan proje ve sunum üretmeniz istenir. Selçuk Üniversitesin’de Mütercim Tercümanlık okumaya hak kazananlar öğrenicler mezun olduklarında Çeviri Bürolarında, Spor kulüpleri, Yayınevleri, Elçilik ve Konsolosluklarda çalışabilir.

Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü

İşletme bakkaldan tutun en pahalı hisselere sahip olan şirketlerin ortak disiplinidir. İşletme global dünyada hizmet veren çeşitli firmaların finans, muhasebe, pazarlama, dağıtım ve prodüksüyonun da rol sahibidir. İşletme, İktisat ve Maliye bölümleri her ne kadar çoğu insan tarafından işsizlik vaat eden bölüm olarak görülse de bu bölümler kendinizi geliştirmek ve stajlarla beraber çok iş imkanı sağlayan bir bölümdür. İşletme 4 yıllık bir lisans bölümdür. İngilizce ve Almanca okunabilmektedir.

Eşit-ağırlık’tan sınava girip yeterli puanı alan öğrenciler Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne yerleşebilir. Eğitim İngilizce verilmektedir. Bu bölüme birinci sınıftan başlayabilmek için ilk önce ingilizce hazırlık sınavını geçmeniz gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hazırlık sınavı çok zor olmamakla beraber İngilizcede B1 seviyesinde iseniz rahatça geçebileceğiniz bir sınavdır. Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü kazanan öğrenciler “ Introduction To Law, Introduction To Economics, Introduction To Business, Mathematics I, Principles Of Marketing, Introduction To Sociology, Statistics I, Accounting, Foreign Trade, Human Resource Management, Operations Management, Cost And Management Accounting” gibi dersler göreceklerdir Selçuk Üniversitesin’de İngilizce İşletme Bölümü okumak diğer üniversitelere kıyasen daha avantajlıdır.

Selçuk Üniversitesi 130 farklı uluslararası projeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu olay size çeşitli fırsatlar açıcaktır: Farklı şirketlerde staj yapmak ve CV’de ünlü ve dinamik şirketlerin bulunması… İşletme okunurken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kendini geliştirmektir. Bunun nedeni Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nün çok fazla tercih edilmesidir ve her her sene binlerce işletme mezunu olmasıdır. Diğer üniversiteleri de hesaba katarsak bu gayet normaldir.

Kendinizi geliştirmek için başka diller öğrenmeye, ms office programlarını öğrenmeye ve yaz ayları şirketlerde ücretli ücretsiz staj yapmaya çalışın. Eğer 4 yıl işletme okuyup hiçbir şey yapmazsanız işsiz kalmanız kaçınılmaz olur fakat 4 yıl boyunca çeşitli şirketlerde çalışıp, farklı dil öğrenirseniz sizin iş başvurusu yapmanıza bile gerek kalmayacaktır. Çünkü şirket gelip sizi bulacaktır. Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu bireyler İngilizcenin avantajıyla beraber Kamu, Eğitim, İnşaat, Turizm, Gayrimenkul, Ormancılık, Müsteşarlık ve Madencilik gibi çok fazla alanda iş bulma imkanına sahiptir

Selçuk Üniversitesi İngilizce Kursu

S.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi  SELÇUKSEM Selçuk Üniversitesinde okuyan öğrencilere çeşitli alanlarda kurs hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrenciler Üniversitenin web sayfasından başvuru yapabilir ya da öğrenci işleriyle görüşebilirler. Selçuk Üniversitesi bünyesinde verilen İngilizce kursu seviyenize göre başlayıp ardından kademe kademe devam eder. İngilizcede evrensel bir dil olduğundan artık her tarafta çeşitli kurumlar tarafından eğitim verilmektedir. Bunlardan birisi de SELÇUKSEM’dir. Öğrencilere hitap eden bu kurum, her yıl binlerce donanımlı insanın yolunu çizmektedir.

Selçuk Üniversitesi İngilizce Hazırlık Geçme Kelimeleri

Aşağıda bulunan listedeki kelimelere çalışarak Proficiency(Hazırlık) sınavına çalışabilirsiniz. Bu kelimeler çeşitli kaynaklardan derlenmiş olup okuyucuya açılmıştır. Bu listedeki kelimelere çalışarak hazırlık sınavında başarılı olabilirsiniz.

Liste için tıkla

Daha fazlasına ulaşmak için tıklayın.

KONUŞARAK SPEAKİNG SINAVINI GEÇMEYE NE DERSİNİZ?

Websitemizde bulunan kaynaklardan yararlanarak speaking sınavında başarılı olabilirsiniz. Anadili İngilizce olan hocalarımız ile pratik yapmayı deneyin. Hemen konuşmaya başlayın.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.