Submit İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Submit fiili

Submit fiii teslim etmek, göndermek anlamında kullanılmaktadır. Submission teslim anlamında isim olarak kullanılmaktadır. Submitted ise sıfat olarak teslim edilmiş anlamında kullanılmaktadır.

Submit fiili ile örnek cümleler

  • Teacher suggested that we should submit our assignments until 10th of December (Öğretmenimiz ödevlerimizi Aralık’ın 10’una kadar teslim etmemizi önerdi)
  • Submission of our last assignment was canceled (Son ödevimizin teslimi iptal edildi)

Submit Fiili ikinci hali

Submit fiilinin ikinci hali düzenli bir fiil olmasından dolayı -ed takısı getirilmiş şekildedir. Submitted, geçmiş zaman kullanılacak cümlelerde kullanılabilir. If li cümlelerde ise şimdiki zamandaki bir koşuldan bahsederken kullanılır.

Submit fiili ikinci hali ile örnek cümleler

  • If I submitted my assignment before the deadline, teacher would be appreciated (Eğer ödevimi teslim tarihinden önce teslim edersem, öğretmenim takdir eder)
  • I submitted my assignment a little bit later but teacher was okay with that. (Ödevimi biraz geç teslim ettim ama öğretmen bunu dert etmedi)

Submit fiili üçüncü hali

Submit fiilinin üçüncü hali submitted olarak kullanılmaktadır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür. Passive cümlelerde yardımcı fiilin yanında kullanılabilir.

Submit fiili ile örnek cümleler

  • If I had submitted my assignment on time, my teacher would not have taken points off my exam sheet. (Eğer ödevimi zamanında teslim etseydim, öğretmenim benim sınav kağıdımdan puan kırmazdı)
  • I had submitted my assignment before the teacher announced the deadline (Öğretmen son teslim tarihini duyurmadan önce ben ödevimi teslim etmiştim)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.