Tıp Alanında Girilebilecek İngilizce Sınavlar


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bu içeriğimizde doktor ya da doktor adaylarını ilgilendiren İngilizce sınavlarından bahsedeceğiz. Eğer doktorluk alanında uzmanlığınızı kazanmak istiyorsanız İngilizce konusunda da kendinizi ispatlamanız çok önemli. Tıp alanında girilebilecek İngilizce sınavlar ve kapsamları aşağıda verilmiştir.

İngilizce Tıp Sınavlarına kimler girebilir?

İngilizce tıp sınavlarına, TUS ve DUS’ a girmeye hak kazanmış veya hak kazanacak olan tüm adaylar İngilizce tıp sınavlarına başvuru yapabilmektedir. Tıp Fakültesi öğrencileri, stajyer doktorlar, intern doktorlar, asistan doktorlar, uzman doktorlar, pratisyen hekimler, tıp diploması sahibi diğer doktorlar, diş hekimliği fakültesi öğrencileri, diş hekimleri, asistan diş hekimleri, diş hekimliği diploması sahibi diğer kişiler ya da TUS’ a giriş izni verilen sağlık bölümü mezunu öğrencileri ve diploma sahipleri İngilizce tıp sınavlarına girmeye hak kazanmıştır.

TıpDil Sınavı

İngilizce bilginizi kanıtlamak için bu alanda gireceğiniz en önemli sınavlardan biri TıpDil sınavıdır. 2014 yılından beri uygulanan TıpDil sınavı, Ankara Üniversitesi TÖMER yani Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafınca hazırlanmaktadır. Tıpdil sınavı İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere 3 farklı dilde yaplımaktadır. Sınava girmek isteyen adaylar, bu dillerden birini seçerek sınava girebilir.

Tıpdil sınavı Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır ve sadece Ankara ve İstanbul’da senede 2 defa yapılmaktadır. Genellikle Şubat ve Haziran aylarında yapılan sınavın geçerlilik süresi 5 yıl olarak bilinmektedir. Bu sınavda adaylara 80 soru sorulmakta ve adaylara bu sorulara yanıt vermeleri için 150 dakika süre verilmektedir. 

Sınavda çıkan soru tipleri şu şekildedir: 

  • Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi: 23 adet
  • Cümle Tamamlama: 11 adet
  • İngilizce – Türkçe Çeviri: 7 adet
  • Türkçe – İngilizce Çeviri: 7 adet
  • Paragraf Sorusu: 20 adet
  • Paragraf Tamamlama: 6 adet
  • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 6 adet

Tıpdil sınavında yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektir, bu sınavda yalnızca adayların verdiği doğru yanıtlar dikkate alınmakta bu şekilde puanları hesaplanmaktadır. Sınavda başarılı olmak için 50 puan ve üzerinde bir puan almanız gerekmektedir, dolayısıyla 80 soruluk sınavda 40 veya üzeri doğru sayısı bu puan için yeterli olacaktır. 

YDS ve YÖKDİL sınavı

TıpDil sınavına girmek istemeyen adaylar için girebilecekleri diğer sınavlar ise YDS ve YÖKDİL sınavlarıdır. Bu sınavlardan da 50 puan üstü alan adaylar, TUS sınavının yabancı dil konusunda muaf olmaktadırlar. Sınavların konusu da tıpkı TıpDil sınavı konuları gibidir ancak bu sınavlarda konular sağlıkla ilgili olmamaktadır. Eğer YÖKDİL sınavına girmek istiyorsanız sağlık alanında soru çözmeniz ve bu alandan sınava girmeniz mümkün. Ancak YDS sınavı konuları ise çok daha genel kapsamlı kabul edilmektedir ve her alanda sorular öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. 

İngilizce Tıp Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyız?

İngilizce tıp sınavlarına hazırlanma şekliniz de diğer İngilizce sınavlarına hazırlanma süreciyle neredeyse aynıdır. Bu sınava hazırlanırken öncelikle seviyenize uygun doğru bir planlama ve çalışma programı oluşturmalı ve ilk önce eksik konularınızın üstüne gitmelisiniz. İngilizce çalışırken her gün belli bir konuya çalışmalısınız ve bu konuların dışında kelime çalışmayı da unutmayın. 

İngilizce çalışırken genel olarak reading konusuna önem vermek de sınavda başarılı olmanın altın kurallarından biridir. Özellikle okuduğunuzu anlama konusuna dikkat etmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz çünkü reading diğer soru türlerinin hepsini kapsamaktadır. Bol bol paragraf sorusu çözmelisiniz. Özellikle bağlaç konusunu iyi anladığınızda bir metindeki tüm kelimeleri bilmeseniz bile mantıkla bu soruları çözebilirsiniz. Aynı zamanda grammer ve yakın anlamlı sorulara da odaklanarak çalışırsanız bu sınavda büyük ölçüde başarı elde edebilirsiniz. 

Bu yazıları da okumak isteyebilirsin;

Tıp Dil Sınavı 2019: Öneriler ve Soru Örnekleri

TUS Nedir? Nasıl Hazırlanmak Gerekir? Neler Çıkar?

Tıp Dil Deneme Sınavı Örneği: Çözmeden Sınava Girmeyin!

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.