TOEFL ve ILTS Nedir? Açıklaması, Başvurusu ve Merak Ettiğiniz Her Şey


TOEFL ve ILTS birbirlerine bazı durumlarda alternatif olabilecek iki sınavdır ancak ikisinin de ortak özelliği İngilizce seviyesini dünya standartlarında belirlemek ve geçerli kılmaktır. 

TOEFL Nedir?

TOEFL Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi anlamına gelir. İngilizce dil becerilerini dünya standartlarında geçerli kılmak için yapılan sınavdır. TOEFL okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini test etmek için geliştirilmiştir. 

TOEFL başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye genelinde TOEFL sınavı, yoğun dönemlerde ayda 2 defa yapılır. Sınav başvuruları internet üzerinden, genellikle sınav tarihinden bir ay öncesinden bireysel olarak yapılmaktadır. Sınavı organize eden ETS isimli özel bir gruptur.

Başvuru için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz;

https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/workflowmanager/schlWorkflow?_p=TEL

TOEFL IBT (Internet Base Test) başvurular genelde sınav tarihinden 1 ay öncesinden yapılması tavsiye olunmaktadır. Sınav tamamen bilgisayardan yapılmakta olup, konuşma, dinleme, yazma ve okuma kısımları da aynı şekilde bilgisayar ile yapılmaktadır. Sınav sonuçları yaklaşık 3 hafta sonunda internet üzerinden açıklanmaktadır. Arzu edildiği takdirde, sınav başvurusu esnasında seçeceğiniz özelliklerden, sınav sonuçlarınızın gönderilmesini istediğiniz okulları da belirtebiliyorsunuz.

TOEFL Test Ücreti:185 USD

IELTS Nedir?

Cambridge Üniversitesinin düzenlediği sınav olan IELTS ’i Türkiye’de British Council ya da IDP organize etmektedir. Her iki kurumun yaptığı sınav ’da uluslararası alanda geçerlidir. IELTS yazılı sınav olduğundan dolayı kâğıt, kalem ve silgi kullanılmaktadır. TOEFL’da olduğu gibi yazma, okuma, dinleme ve konuşma kısımlarından oluşmakta olup, konuşma insan ile yüz yüze yapılmaktadır. IELTS ’in 3 farklı sınav çeşidi bulunmaktadır ve bu sınav çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Genel IELTS test: Bu test, akademik bir hedefi olmayan (genelde iş başvurularında kullanılan) bir testtir.
  • Akademik IELTS Test: Bu test İngiltere haricinde yurtdışında akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih etmesi gereken test türüdür.
  • UKVI IELTS Test: Bu test şekli, İngiltere’de akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken testtir.

IELTS başvurusu nasıl yapılır?

Aynı şekilde sınavlar genelde her ay farklı şehirlerde yapılmaktadır. Sınav tarihinden 1 ay öncesine kadar sınav başvurusu yapılması tavsiye olunur. Sınav gününden yaklaşık 3 hafta sonra internetten test sonuçları açıklanmakta, 4 hafta kadar sonra da orijinal test skorunuz kayıt esnasında belirttiğiniz adrese kargo ile gönderilmektedir.

IELTS ’e başvurular da online sistem üzerinden yapılması gerekmektedir.

IELTS GENEL ve AKADEMİK Test ücreti:660 TL’dir.

IELTS UKVI Test Ücreti:1260 TL’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar