TOEFL Sınav İçeriği – Konuları


TOEFL sınavının Kuzey Amerika ülkeleri için bir öncelik olduğuna inanılıyor ve Amerikan İngilizcesi bilgisini test ediyor. Bununla birlikte, 2013 yılında, test İngiliz ve Avustralya İngilizcesi aksanlarını içerdiğinde uluslararası bir hal aldı. Aynı zamanda İngiltere ve Avustralya’ya vize verilmesi için temel teşkil etti.

TOEFL, uzun zamandır dünya çapında ün kazandı, sonuçları dünyanın 130 ülkesinde kabul görüyor, yaklaşık 8500 eğitim kurumu, özellikle MBA programlarına gelen öğrenciler için, TOEFL sertifikası istemektedir. 

Testte başarılı olmak, yurtdışında lisans, lisansüstü, MBA, EMBA programları , göçmenlik, uluslararası bir şirkette çalışmak ve mezun olmak için gereklidir. Ayrıca, test sonuçları devlet kuruluşları, burs fonları, göç hizmetleri tarafından kabul edilmektedir.

İngilizce öğrenmek isteyenler için, TOEFL yabancı bir üniversiteye girmek ve daimî ikamet etmek için mükemmel bir fırsat olabilir. Bu uluslararası sınavı geçmeye karar veren herkesin aklında şu soru var: En yüksek sonucu nasıl alabilirim?  

TOEFL için hazırlık yapmak zaman alan bir süreçtir. Bu sınavdan geçmek için adayların İngilizce okuyabilmesi, yazabilmesi, konuşabilmesi ve dinleyebilmesi gerekir. Tüm bu becerilere hâkim olmak için çok çalışmak zorunda kalacaksınız. Ancak, öğrencilerin TOEFL’a ücretsiz olarak hazırlanmaları için birçok fırsat vardır. Öncelikle sınavın içeriğine bir göz atalım;

 • Okuma bölümü (okuma becerileri) 
  Okuyucuya popüler bilim konularında 3-4 kapsamlı metin okuması önerilecektir. Okuduktan sonra, metnin içeriği, ana fikir, bazı detaylar ve bireysel kelimelerin anlamını anlama ile ilgili soruları cevaplamanız gerekir. Ayrıca, metne bir cümle eklemeniz veya önerilen cümlelerdeki metnin bir özetini derlemeniz gereken bir görev de mümkündür.
 • Yabancı Konuşmayı Dinlemek
  Dağıtıcı, dersler, öğrencilerin konuşmaları, öğrenciler ve öğretmenler, akademik tartışmalar gibi 4-6 ses kaydını dinlemelidir. Ayrıca, sınav görevlisinin çoktan seçmeli formatta duyulanın içeriği hakkındaki sorulara cevap vermesi gerekmektedir.
 • Konuşma
  Dağıtıcının 6 görevle baş etmesi gerekir. 2 tanesi daha basittir- soruyu 1 dakika içinde cevaplamanız gerekir (cevabı mikrofona dikte edin). İkinci iki görev birleştirilir: önce belirli bir konudaki metni okumanız, ardından aynı konudaki bir ses kaydını dinlemeniz ve sonunda iki kaynaktan elde edilen bilgileri birleştirmeyi içeren bir soruya cevap vermeniz gerekir. Son iki görev önce bilgiyi dinlemeyi ve sonra sözlü bir cevabın bir parçası olarak genellemeyi içerir.
 • Yazma  
  Bu bölümde, karmaşıklık içinde değişen 2 deneme yazmalısınız. Basit bir yazı, soruya yazılı bir cevap içermektedir. Bu makale çerçevesinde fikrinizi ifade etmeniz, örneklerle desteklemeniz gerekir. Daha zor ve karmaşıktır. (Birleştirilmiş bir görev). Buna göre, bir kompozisyon yazmadan önce, belirli bir konuyla ilgili metni okumanız ve aynı konuyla ilgili bilgileri dinlemeniz gerekir. 

Okuma: 3-5 metin, 36-56 soru/60-80 dakika

Dinleme: 4-6 ses, 34-51 soru/60-90 dakika

Konuşulan dil: 6 kısa sözlü cevap/20 dakika

Yazı: 2 deneme/50 dakika

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar