TOEFL Speaking Soruları


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

TOEFL speaking sınavı, 3 bölümden oluşuyor ve toplamda size 6 soru yöneltiliyor. İlk soru, “Tatilde nerelere gitmeyi seversin?” ya da “Haberleri gazeteden mi yoksa internetten mi takip edersin?” gibi günlük yaşamınıza dair ya da kişisel sorular oluyor. İkinci soruda, size bir fikir veriliyor ve ona katılıp katılmadığınız soruluyor. Sizden bu soruları cevaplarken aynı zamanda nedenlerini de açıklamanız isteniyor. Bu bölümde her soru için 15 saniye düşünme süreniz, 45 saniye de cevaplama süreniz oluyor.Dilerseniz düşünme süresinde ufak notlar alabiliyorsunuz. Birinci bölüm için örnek sorular aşağıdaki gibidir:

  1. What is your favorite place to visit on weekends? Describe it and explain why it is your favorite place to go.
  2. What is your favorite book or movie? Describe it and say why it is your favorite.
  3. Where is a good place to have fun in your city or town? Describe this place and explain why it is fun.
  4. What is your favorite kind of food? Describe it and explain why it is your favorite.
  5. Name a famous or influential figure who has inspired you. Describe this person and say why he/she has been inspirational to you.
  6. Describe a person that you admire and explain why you admire them. Please include specific details in your explanation.
  7. Some people prefer to respond to emails, phone calls, and other messages they receive immediately. Others take more time to respond. Which do you do, and why?
  8. Do you agree or disagree with the following statement? Use details and examples to explain your answer.
  9. It’s better to reward employees with gifts and job perks, such as gym memberships or English classes, than it is to simply pay more.
  10. Some people prefer to respond to emails, phone calls, and other messages they receive immediately. Others take more time to respond. Which do you do, and why?

İkinci bölümde yer alan 2 soru da okuma ve dinleme bölümleri içeriyor. Önce size verilen metni 45 saniye içinde okuyorsunuz. Ardından bu metinle ilişkili bir diyalog ya da konuşma dinliyorsunuz. Sonrasında sizden, okuduğunuz metin ve dinlediğinizden yola çıkarak size sorulan soruyu cevaplamanız isteniyor. Bu bölümdeki soruları cevaplamak için 30 saniye hazırlanma süreniz, 60 saniye de cevap süreniz oluyor. Örnek olarak:

EXAMPLE 1

Reading Part

Switching to Electronic Books

Beginning next semester, students will no longer be able to buy paper books. Instead, students will be required to download all of their books to an electronic book reader. After hearing from students involved in the Environmental Protection Club, we believe it is socially irresponsible to continue to force students to buy books that require the use of natural resources, like the trees needed to produce the paper used in textbooks. We have also received countless complaints about the price of books from students. Switching to an e-book format will be a more affordable option that will reduce the average costs by up to 50%.

Listening Part

The man expresses his opinion on the change from physical to electronic books. State his opinion and explain the reasons he gives for holding that opinion.

EXAMPLE 2

Reading Part

Ending the Child Tutoring Program

Freemont University has decided to end its child tutoring program. This decision is made mainly because there are fewer children participating in the program and there are not many tutors available. Currentyl, the cost of running the child tutoring program is out of the university’s budget. Therefore, until there are enough children and tutors wanting this program, the university will discontinue having the tutoring program.

Listening Part

The woman expresses her opinion about the university’s decision. State the opinion and explain her reasons for holding the opinion.

EXAMPLE 3

Reading Part

Culture Shock

When travelling or living abroad, people encounter some situations that they may find surprising, even shocking. This phenomenon is known as culture shock. It is a state of discomfort provoked by cultural differences that could include but are not limited to mindset, behavior, practices, and style of communication. Cultural practices and traditions are sometimes difficult for travelers to comprehend because they are starkly different from his or her own upbringing. Conversely, expatriates, living for extended periods of time abroad, may begin to adopt the practices of the culture they reside in and identify with it more than the society in which he or she was born and raised. Upon returning home, these individuals may actually experience reverse culture shock.

Listening Part

Using the examples from the lecture, describe the idea of culture shock.

Son 2 soruda ise, 2 kişi arasında geçen bir konuşmayı dinleyip, bu konuşmadan yola çıkarak soruyu cevaplamanız isteniyor. Sorularda, size konuşmanın ne hakkında olduğu ve konuşmacılardan hangisinin fikrine katıldığınız, ya da ders veren bir öğretmenin hangi konudan bahsettiği ve bu konu için hangi örnekleri kullandığı soruluyor. Bu soruların cevapları için, konuşmaları dinledikten sonra hazırlanma süreniz 20 saniye, cevaplama süreniz ise 60 saniye olarak belirlenmiş. Örnek olarak:

EXAMPLE 1

Listening Part

The professor discussed an experiment with mother rats. Using the examples from the talk, explain what scientist have learned about some mother animals.

EXAMPLE 2

Listening Part

The speakers discuss two possible solutions to the man’s problem. Describe the problem and the two possible solutions. Decide which of these solutions you prefer and explain why.

EXAMPLE 3

Listening Part

Using points and examples from the lecture, describe two characteristics of the modernist art movement.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.