TOEFL veya IELTS: Sizin İçin Hangisi Doğru?


TOEFL VS IELTS

İngilizce seviyesini ölçmek isteyenlerin karşılaştığı temel problem, hangi sınavın kendileri için uygun olduğunu bulmaktır. Bu yazımızda yabancı dil sınavlarının en bilinenleri olan TOEFL ve IELTS hakkında sınavların ne zaman yapıldığı, sınav gereksinimleri, sınav ücretleri gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Yurt Dışında Yüksek Öğrenim İçin: TOEFL Sınavı

Açılımı “Test of English as a Foreign Language” olan ve yurt dışı eğitim programlarına başvururken kullanabileceğiniz bir yabancı dil sınavıdır. 130’dan fazla ülkede, 900’den fazla üniversitede geçerlidir. IBT (Internet Based Test) ve PBT (Paper Based Test) olmak üzere iki farklı çeşidi vardır.

Saygın ve Pratik: TOEFL-IBT

İnternet üzerinden yapılan pratik bir sınavdır. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına başvururken kullanabileceğiniz, en saygın dil sınavlarından biridir. Pek çok kurumda geçerli olan bir sınavdır. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini ölçer. Her kısım 30 puan üzerinden değerlendirilir ve alabileceğiniz en yüksek not 120 ‘dir. Yaklaşık 3 saat süren bir sınavdır.

 • Okuma bölümü: 3-5 bölümden oluşur ve her bölümde 12-14 soru bulunur. 60-80 dakika sürer.
 • Dinleme bölümü: 6-9 parçadan oluşur ve her parça için 5-6 soru bulunur. 60-90 dakika sürer.
 • Konuşma bölümü: 6 sözlü görev içerir ve 20 dakika sürer.
 • Yazı bölümü: 2 yazılı görev içerir ve 50 dakika sürer.

Bu adres üzerinden hesap oluşturarak sınav tarihlerini ve sınav merkezlerini öğrenebilirsiniz. Başvurular, sınav tarihinden 7 gün önce sona erer. Yine de sınava “geç başvuru” kısmı açıktır. Geç başvurular da sınava 4 gün kala son bulur. TOEFL sınavına geç başvurularda 40$ ek ücret alınır. Ayda 3-4 kez gerçekleştirilen sınava kayıt olurken kimlik ve banka bilgileri kullanılır. Sınava 12 gün arayla tekrar başvurabilirsiniz.

2021 yılı için güncel TOEFL sınav ücreti 185$’dır. Ödemeler kredi ya da banka kartıyla yapılmaktadır. Eğer sınav başvurunuzu iptal etmek isterseniz, ödediğiniz ücretin yarısı ABD Doları olarak size geri ödenecektir ancak nakit ödeme yapılmamaktadır. Sınavda elde edilen sonuçlar, 2 yıl süreyle geçerlidir. 

Türkiye’de Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından yapılan YDS Sınavı ile TOEFL’ın denkliği vardır. Buna göre; YDS’de yaklaşık 40 ve TOEFL’da yaklaşık 48 puan yurtdışı yüksek lisans başvuruları için yeterli olabilecekken YDS’de yaklaşık 55 ve TOEFL’da yaklaşık 66 puan yurt dışı doçentlik ve doktora başvuruları için yeterli olacaktır.

Detaylı Bir Sınama İçin: TOEFL-PBT

Sınav merkezlerinde yazılı olarak yapılan ve konuşma sınavı içermeyen bir sınavdır. IBT tipiyle kıyaslandığında daha fazla soru içerir ve daha az kurumda geçerlidir.

 • Dinleme bölümü: 3 bölümden oluşur ve 25-30 dakika sürer.
 • Yapı ve yazılı anlatım bölümü: 15 cümle tamamlama ve 25 hata belirleme çalışması bulunur ve 25 dakika sürer.
 • Okuma bölümü: 50 pasajdan oluşur ve 50 dakika sürer.
 • Yazma bölümü: 250-300 kelimelik bir yazı denemesi talep eder ve 30 dakika sürer.

Yurt Dışında Bir Yaşam Hayali İçin: IELTS Sınavı

Açılımı “International English Language Testing System” olan bir sınavdır. Dünya çapında 7000’den fazla kurum tarafından kabul edilir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olarak ikiye ayrılır.

IELTS Akademik: Akademik düzeyde eğitim almak isteyen adaylar için önerilir. Akademik İngilizce seviyesini ölçer.

IELTS Genel Eğitim: Yükseköğrenim dışında bir amaçla, örneğin çalışmak için, yabancı ülkelere gitmek isteyen adaylar için İngilizce seviyesini ölçer.

Başvuracağınız kurumun hangi sınavı kabul ettiğini ilgili internet sitelerinde belirtiyor olacaktır, seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. IELTS ile YÖK YDS denkliğinin kaldırılmış olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Buradan IELTS başvurusu yapabilirsiniz ancak öncelikle bu link üzerinden hesap oluşturmanız gerekecektir. İnternet üzerinden ya da sınav merkezlerinde IELTS Sınavınızı yapabilirsiniz. Tarih ve yer seçimi konusunda özgürsünüz ancak sınavın kontenjan dahilinde gerçekleştiğini unutmamalısınız.

Başvuru için TC Kimlik ya da pasaport gereklidir. 18 yaşından küçük kişilerin başvurularını velileri yapabilir.

IELTS Sınav ücreti güncel olarak 2021 yılı için 1100 TL‘dir. Ödemenizi yaptıktan sonra sınav gününüzden 10 gün önceye kadar, bir onay e-postası almış olmanız gerekir. Eğer almadıysanız sınav departmanıyla iletişime geçmeniz önerilir. Kayıt iptali için, eğer sınav tarihinizden 5 hafta önceye kadar iptal gerçekleştirirseniz, sınav ücreti herhangi bir kesintiye uğramadan tarafınıza iade edilir. Sınava 5 haftadan kısa süre kalmışken iptal gerçekleştirirseniz, 225 TL’lik idari masraf düşüldükten sonra sınav ücreti tarafınıza iade edilir. Sınav günü, güvenlik sebeplerinden dolayı bir fotoğraf çekimi gerçekleştirilir. Sınav sonucu 13 takvim günü içinde ilan edilir. Sonuç belgenizi kaybetmeniz durumunda belirli bir ücret karşılığında belgenizi ilgili kurumlara göndertebilirsiniz ancak tarafınıza yeniden belge sağlanmaz. Sonuçlar 2 yıl süreyle geçerlidir.

IELTS Sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. Her kısım kendi içinde “IELTS 9’luk band ölçeği” adı verilen bir puan sistemiyle notlanır ve 4 kısmın toplamı sizin IELTS notunuzu verir.

IELTS PUANLAMA TABLOSU

[table id=681 /]

IELTS Akademik ve Genel Eğitim’de okuma ve yazma kısımları farklılık gösterir. 

 • Dinleme bölümü: 40 soru içerir ve 30 dakika sürer. Cevap kağıdına işaretleme için 10 dakika ek süre verilir. Bu kısım, 4 ana bölümden oluşur. Bunlar şu şekilde sıralanır:

1.kısımda günlük konularla ilgili diyalog

2.kısımda günlük konularla ilgili monolog

3.kısımda en fazla 4 kişi arasında geçen akademik konuşma

4.kısımda akademik konuda monolog

 • Okuma bölümü: 60 dakika sürer. 40 soru bulunur.

IELTS Akademik Sınav’da okuma bölümü kitap, dergi, gazete gibi kaynaklardan alınmış; akademik düzeyde 3 uzun metinden oluşur. Tablodaki boşlukları doldurmak, açık uçlu soruları ve çoktan seçmeli soruları cevaplamak, çeşitli eşleştirmeler yapmak gibi görevleri içerir.

IELTS Genel Eğitim Sınavı’nda okuma bölümü ise kitap, dergi, gazete gibi kaynaklardan alınmış, İngilizce konuşulan herhangi bir ortamda karşınıza çıkabilecek düzeyde metinlerden oluşur. Tablodaki boşlukları doldurmak, açık uçlu ve çoktan seçmeli soruları cevaplamak, çeşitli eşleştirmeler yapmak gibi görevleri içerir.

 • Yazma bölümü: İlk kısım 20, ikinci kısım ise 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika sürer ancak zaman yönetimini kendiniz yapmanız beklenir. Birinci bölümde en az 150, ikinci bölümde ise en az 250 kelime yazmanız beklenir.

IELTS Akademik Sınav’da resmi bir dil kullanmanız beklenir. Birinci kısımda tablolar, diyagramlar gibi görsel içerikler bulunur ve kendi kelimelerinizle uygun üslupta verilen bilgileri tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenir. İkinci bölümde ise verilen bir konuyla ilgili kendi fikirlerinizi anlatmanız istenecektir. Oluşturacağınız metin bir bakış açısı, argüman ya da problem üzerine olabilir. İkinci kısmın puanı, birinci kısmın iki katı etkiye sahiptir. 

IELTS Genel Eğitim Sınavı’nda kişisel, yarı resmi ya da resmi bir dil kullanmanız beklenebilir. Birinci kısımda bir konuyla ilgili bilgi istemek ya da açıklama yapmak için bir metin yazmanız gerekir. İkinci kısımda ise bir bakış açısı, argüman ya da problem üzerine bir metin yazmanız beklenir. İkinci kısmın puanı, birinci kısmın iki katı etkiye sahiptir.

 • Konuşma bölümü: Diğer sınavlardan önce bir gün, aynı gün ya da sonraki bir gün gerçekleştirilebilir. Bir uzmanla karşılıklı konuşma şeklinde ilerler. Akıcılık ve tutarlılık, telaffuz, kelime dağarcığı ve dil bilgisi olmak üzere dört kriterde notlanır. 11-14 dakika sürer. Bu bölüm, üç kısımdan oluşur.

1.kısımda sınav görevlisi kendini tanıtır ve sizden de kendinizi tanıtmanızı ister.

2.kısımda size bir konu ve bu konu hakkında konuşurken değinmeniz istenen noktalar verilir. Not alabilmeniz ve hazırlanabilmeniz için 1 dakika süreniz vardır. Ardından verilen konu hakkında 2 dakika konuşmanız beklenir. Konuşmanız bittiğinde görevli, bu konuya dair 2 soru sorar ve bunlara cevap vermeniz gerekir.

3.kısımda, bir önceki kısımda verilen konu üzerine başka sorular da sorulur. Bu sorular üzerinde fikir belirtmeye daha müsait sorular olacak şekilde kurgulanır.

Bu iki sınavı genel hatlarıyla tanıdık.

Peki, sizin için hangi sınavın uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? 

[table id=687 /]

Konuşarak Öğren’de Sorularınızın Cevaplarını Bulun!

Bir dili öğrenebilmek için o dili hayatımıza etkin olarak katabilmek gerekir. Bu sayede dili doğru ve akıcı kullanmayı öğrenebiliriz. Bu süreçte bize destek olacak bir “ekip arkadaşı”na ihtiyacımız olabilir. Konuşarak Öğren,  ana dili İngilizce olan eğitmenleriyle, evde kurs ortamı yaratmanıza imkan veriyor. Ayrıca kendi programınızı kendiniz oluşturmanıza imkan tanıyan eğitim programıyla da size rahatlık sağlıyor. Bu sayede sizin için “mükemmel ekip arkadaşı” oluyor. Sitemizi ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye erişebilir ve geniş yelpazedeki içeriklerimizle İngilizceyi günlük hayatınıza etkin olarak katabilirsiniz.

IELTS VE TOEFL HAKKINDA ÇOK SORULAN SORULAR

IELTS ya da TOEFL Sınavlarından hangisinin benim için daha avantajlı olduğuna nasıl karar verebilirim? 

–> Sizin için temel kriter, başvuracağınız kurum ve başvuru sebebiniz olmalıdır. Sınavların niteliklerini yazımızda öğrendiniz. Başvuracağınız kurumun geçerli bulduğu sınavları da, ilgili kurumların internet siteleri üzerinden sorgulayabilirsiniz.

IELTS ve TOEFL Sınavlarına nasıl hazırlanabilirim? 

–> Türkiye’nin pek çok yerinde İngilizce kursları, IELTS ve TOEFL hazırlık dersleri de vermekte. Eğer günlük hayatınızın yoğunluğu bu kurslara katılmak için elverişli değilse internet üzerinden verilen derslere de başvurabilirsiniz. Çeşitli sosyal medya kanallarında da kısa dersler, püf noktaları ve deneme sınavları paylaşılmakta. Ayrıca IELTS ve TOEFL’a yönelik yazılı materyalleri de çeşitli kitapevlerinden ve internet mağazalarından edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar