Topluluk Önünde İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik


Pek çoğumuz için topluluk önünde sunum yapmak ya da etkili bir konuşma gerçekleştirmek stresli bir durum. Hatta “glossofobi” adında yaygın bir fobi! Topluluk önünde konuşmak, uzun bir hazırlanma süreci ve birçok tekrar gerektiren bir etkinliktir. Eğer bu konuşmayı İngilizce yapacaksak, durum daha da karmaşık bir hal alabilir. Çünkü çoğu zaman basit cümleleri kurarken dahi heyecanlanırız. Topluluk önünde İngilizceyi akıcı ve etkili konuşabilmek belki de size imkansız görünebilir. Ancak bu yazımızdan sonra, topluluk önünde İngilizce konuşmak için kullanabileceğiniz 5 tekniğe sahip olacaksınız.

Topluluk Önünde Konuşma Yapma Adımları

Topluluk önünde yapılan konuşmalar temelde üç ana kısımdan oluşur. Bu kısımlar konuşma öncesi, konuşma anı ve konuşma sonrası olarak sıralanır. Yapılan konuşmanın amaca uygun, ilgi çekici, akıcı ve etkili olması için; tüm bu adımların üzerinde özenle çalışmalısınız. Şimdi bu üç ana kısmı ana hatlarıyla inceleyip bazı püf noktalarını öğrenelim.

Konuşma Öncesi

Metin Oluşturma

Konuşma öncesinde bir konuşma planı hazırlamak akıllıca olur. Bu plan konuşmanın konusunu, ana fikrini ve amacını içermelidir. Bunları belirleyebilmek için konuşmayı yapacağınız yer, dinleyici kitlesi ve konuşma konunuz çok önemlidir. Çünkü konuya ve dinleyicilerin bilgi seviyesine göre kullanacağınız dil ve kelimeler farklılık gösterir.

Planınızı ana hatlarıyla belirledikten sonra anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz. Ardından konuşma metninizi bu kelimelerin etrafında şekillendirebilirsiniz. Metni şekillendirirken ilk etapta metnin uzunluğu önemli olmaz çünkü metin asla ilk haliyle kalmaz. Anahtar kelimelerinizi vurgulamak için gerekli gördüğünüz her şeyi not alın. Sonrasında bu notlarınızı eleyerek düzenli ve uygun uzunlukta bir metin kurabilirsiniz. Metnin uzunluğunu belirlerken “süre tutmak” doğru bir yöntem olur. Eğer konuşmanızın bir süre sınırı olacaksa, bu adımı kesinlikle uygulamanız gerekir.

Pratik Yapma

Eğer metninizin hazır olduğunu düşünüyorsanız, pratik yapmaya başlayın. Bu sayede metninizde hatırlamakta zorlandığınız ya da konuşma akıcılığını kıran kısımları da düzenleyebilirsiniz. Pratikleri önce kendi kendinize metni okuyup tekrar ederek gerçekleştirin. Metni bu şekilde düzenledikten sonra ayna karşısında provalara başlayabilirsiniz. Bu provalarda duruşunuzu, jest ve mimiklerinizi, konuşma sırasındaki hareketlerinizi de görebilirsiniz.

Uzmanlara göre konuşma yaparken iki ayağı omuz genişliğinden biraz daha az açarak dik durmak, doğru bir konuşma duruşudur. Omuzların dik ancak rahat, kolların ve ellerin ise serbest durumda olması gerekir. Ayna karşısında bu duruşu da prova ederek özümseyebilirsiniz.

Ayna karşısındaki pratiklerinizin de yeterli olduğunu düşünüyorsanız sırada pratiklerinizin son aşaması olan yakınlarınıza sunum yapma var. Konuşmanızı bir topluluğun önünde yapacağınız için, provayı da kendinizi iyi hissettiğiniz anda bir toplulukla prova etmek mantıklı olur. Bunun için kendinizi karşılarında rahat hissettiğiniz, eleştirel yönü kuvvetli kişilerden yardım alın. Eğer konuşmanız yeterince akıcı değilse, dikkat çeken düşük cümleler  ya da akışı bozan kelimeler varsa; bu sırada bunları tespit edersiniz.

Nefes, Diksiyon ve Duruş Egzersizi

Konuşmanızı gerçekleştirmeden yaklaşık yarım saat önce artan stres seviyenizi dengeleyebilmek için nefes ve duruş egzersizi yapabilirsiniz. Bu sayede konuşma sırasında nefes problemi yaşamazsınız. Ayrıca duruş egzersizi sayesinde zihninizi toparlayabilirsiniz. Dil kaslarınızı açmak ve çene kaslarınızı gevşetmek için de çeşitli sesler çıkarmak, bazı tekerlemeler söylemek etkili birer yöntem olabilir.

Konuşma Anı

Konuşma anında planınızı uygulamak en risksiz yöntem olacaktır. Konuşmanın konusunu, ana fikrini ve hedefini dinleyicilere açıkça verin ve giriş, gelişme ve sonuç kurallarını uygulayın. Eğer aklınızın karışacağınızı düşünüyorsanız dinleyici sorularını konuşma sonunda alın.

Konuşurken konu başlıklarınızı değiştirirken konumunuzu da değiştirmek, dinleyicinin dikkatini diri tutar. Ayrıca konu değişimlerinde onar saniyelik kısa aralar vermek de faydalıdır. Bu sayede dinleyicilere konunun değiştiğini belli edebilirsiniz. Ayrıca zihninizi toparlar ve nefesinizi düzenlersiniz. Konuşma alanınızı vücudunuzla doldurarak bu alanı etkin kullanmış olursunuz. Konuşma eğitmenlerine göre, dinleyicilerle yeterli etkileşimi sağlamak için alanı gözlerinizle “W” oluşturacak şekilde taramalısınız. Böylece kimsenin ilgisini kaçırmazsınız.

Konuşma Sonrası

Konuşma sonrası soruları almak için ideal bir zamandır. Ayrıca fikrine güvendiğiniz kişilerden konuşma kritiğinizi yapmalarını da istemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede gelecek konuşmalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Topluluk Önünde İngilizce Konuşmak İçin Püf Noktaları

1) Planı Verin

Konuşmaya başlarken heyecanınızı yenmek ve konuşma temposuna adapte olmak için planınızı sunmak doğru bir yöntem. Ancak tüm planı uzun uzun anlatmak büyük bir hata olur. Bu adımda kısaca kendinizi tanıtmak dinleyicilerle samimiyet kurabileceğiniz bir giriştir. Ardından konuşma konunuzu tek cümleyle belirtin. Sonra konu başlıklarınızı kısaca anlatın. Son olarak ise dinleyicilere katılımları için teşekkür edip konuşmaya geçebilirsiniz.

Plan Verirken Kullanabileceğiniz Örnek Kalıplar

1) Giriş Kalıpları

[table id=722 /]

2) Teşekkür Kalıpları

[table id=724 /]

3) Akışta Kullanılabilecek Kalıplar

[table id=725 /]

4) Örnek Kalıplar

[table id=726 /]

5) Konuşmayı Sonlandırmak İçin Kalıplar

[table id=727 /]

2) Hakim Dili Kullanın!

Türkçede olduğu gibi İngilizcede de günlük dil ve resmi dil birbirinden farklıdır. Bu yüzden konuşmayı gerçekleştireceğiniz yere, konuşma konusuna ve dinleyicilere göre doğru dili belirlemelisiniz. Konuşma boyunca bu dilin hitap, kelime ve söyleyişlerinin hakim olmasına dikkat edin. Böylece uygun bir konuşma dili yakalarsınız.

3) Kelime Seçimlerine Dikkat Edin!

İyi bir konuşma yapabilmek için anahtar kelimeler belirlemenin çok önemli olduğunu söylemiştik. Konuşma anında sürekli bu anahtar kelimeleri kullanmanız rahatsız edicidir. Bu sebeple bu kelimelerin eş anlamlılarını da kullanmak doğru bir yöntem olur. Ayrıca konuşma anında elinizde bir yazılı metin olmadığında, planın dışına çıkmamak için bu kelimeleri sıralamak da doğru bir yöntem olur. Dinleyici kitlesinin bilgi seviyesine dikkat ederek kelime seçimi yapmak da yerinde olur.

Örneğin, ekolojiye dair bir konuşma yapacaksanız; öncelikle ekolojinin tanımını verin. Ardından deniz, çöl, orman ve hava ekolojilerinin ana hatlarından bahsedin. Sonrasında bu ekolojilerin etkileşim noktalarından bahsetmek ve ilgi çekici birkaç örnek sıralamak, konuşmayı renklendirir. Ekolojinin öneminden ve onu korumak için yapılan çalışmalardan bahsetmek de doğru bir ilerleme olur. Bu iki konuyu da ana başlıklara ayırırsanız hatırlamayı kolaylaştırırsınız. Konuşmayı bitirmek için ekolojinin gelecekte bulunacağı konumdan bahsetmek, yerinde bir konu olur.

4) Konuşmayı Hikayeleştirin ve Örneklerle Zenginleştirin!

Bir pazarlama stratejisi olarak, ürün değil hikaye satar. Bu yöntemle dinleyiciler, anlattığınız konuyla bağ kurar. Ayrıca hikayeleştirme yöntemini kullanmak, konuşmanızın akışını takip edebilmenizi de sağlar.

Dinleyicilerin konuşma odağını kaybetmemesi için örnekler vermek doğru bir davranış olur. Bu örnekleri anlattığınız konuyu somutlaştırmak için kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi paylaşarak konuşmayı zenginleştirebilirsiniz. İlginç örneklerle dinleyicilerinizi şaşırtabilirsiniz.

5) Sorular Sormaktan Çekinmeyin!

Konuşmanız sırasında hem konuşma planınızı kaçırmamak hem de izleyicilerin dikkatini diri tutmak için sorulardan faydalanabilirsiniz. Soruları gerçekten sorabilirsiniz ya da “retorik soru” kullanabilirsiniz. Retorik sorular bir cevap beklentisiyle sorulmayan ve doğrudan bir cevap gerektirmeyen sorulardır. Bu sorularla dinleyicilerinize düşünme fırsatı verirken kendi nefesinizi de düzenleyebilirsiniz.

Konuşarak Öğren İle Topluluk Önünde İngilizce Konuşmak Artık Kabus Olmayacak!

Konuşarak Öğren, ana dili İngilizce olan eğitmenleriyle tamamen sizin seviye ve beklentilerinize uygun bir eğitim programı sunar. Bu sayede İngilizcenizi kolayca geliştirirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz eğitiminizin sonuna kadar seçtiğiniz eğitmenle devam edebileceğiniz için, eğitmeniniz de sizi tanır. Böylece eksiklerinizi, hatalarınızı, ilerlettiğiniz yönlerinizi ve güçlü yanlarınızı bilir. Kendiniz oluşturabileceğiniz eğitim programınızda İngilizce konuşmak için bolca fırsat yakalarsınız. Bu sayede sadece İngilizcenizi değil, İngilizce konuşma becerinizi de ilerletirsiniz.

Bu yazımızla birlikte topluluk önünde nasıl İngilizce konuşacağınızın püf noktalarını öğrendiniz. Topluluk önünde bir sunum yapacaksanız, sırada sunumunuz için konu seçmek var. Eğer siz de sunumunuz için konu seçmekte zorlanıyorsanız, bu konu hakkındaki İngilizce Sunum Konuları adlı blog yazımızı okumadan geçmeyin!

Topluluk Önünde İngilizce Konuşmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Topluluk önünde İngilizce konuşurken heyecanımı nasıl yenebilirim? 

Konuşma konunuzu, sürenizi, ortamınızı ve kitlenizi doğru şekilde tespit edin. Ardından da anahtar kelimelerle bir konuşma hazırlayın. Bu konuşmada akıcılığınızı bozan ya da hatırlamakta zorlandığınız kelimeleri çıkarın. Konuşmanızı bolca tekrar ederek pratiklik kazanın. Bunlar, konuşmanıza güvenmeniz için yeterli olacaktır. Konuşma heyecanını yenmek için nefeslerinize dikkat etmeniz ve konuşma planınızı kaçırmamaya çalışmanız doğru olacaktır. Unutmayın, sizi dinleyen kimse sizin açığınızı yakalamak amacıyla dinlemiyor. Bulunduğunuz ortamda konuşacağınız konu üzerine en çok bilgisi olan kişi sizsiniz. Çünkü bu konu üzerine güzelce hazırlandınız. Bu sebeple, kendinize güvenip stresinizi kontrol altına almak doğru bir seçim olur.

İngilizce konuşmamda diksiyonumu geliştirmek için neler yapabilirim? 

Her dilde birçok tekerleme bulunuyor. İngilizcede de kısa ya da uzun, kolay ya da zor yüzlerce tekerleme bulunmakta. Konuşma öncesinde dilinizi açmak ve çene kaslarınızı gevşetmek için bu tekerlemeleri tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca bu egzersiz sayesinde İngilizcenin konuşma kurallarını ve sessel özelliklerini de kavrayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar