Uluslararası İngilizce Sınavları


Farklı alanlarda uluslararası düzeyde İngilizce yeterlilik seviyenizi belirlemek üzere hazırlanmış pek çok sınav vardır. Bu yazıda, bu sınavların hedeflerine, içeriklerine ve şartlarına göz atarak sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.

  • TOEFL Sınavı

TOEFL, (Test of English as a Foreign Language) Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ile birlikte Kanada’daki lisansüstü eğitim programlarında en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır ve Intermediate, Upper – Intermediate, Advanced şeklinde toplam üç seviye için tasarlanmıştır. Başta dil bilgisi olmak üzere kelime bilgisi, okuma, yazma, dinleme, sözlü iletişim ve kelime bilgisi becerilerini ölçer ve oldukça kapsamlı bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. 1960’lı yıllardan bu yana düzenli olarak sürdürülen TOEFL sınavları yaklaşık 4 saat sürmekle birlikte sınavdan elde edilebilecek maksimum puan 120’dir.

  • IELTS

IELTS, (International English Language Testing System) tıpkı TOEFL gibi en çok tercih edilen İngilizce dil sınavlarından bir tanesidir. Okuma, yazma, dinleme, konuşma, dil bilgisi gibi konularda adayları test etmeyi hedefleyen sınavın, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Eğitim faaliyetlerinde kullanmak üzere girilecek sınav “Akademik”, göçmenlik ve yurt dışında çalışma planlarında kullanmak üzere girilecek sınav ise “Genel Eğitim Sınavı”dır. Intermediate, Upper – Intermediate, Advanced şeklinde üç seviye için de uygulanan IELTS Sınavı’nda her bölüm ayrı ayrı puanlanır ve genel puanınız bu şekilde hesaplanır. Alacağınız puan, hedefinize göre değişiklik gösterebilmekle birlikte yurt dışında bir üniversite hedefliyorsanız genel puanınız 6,5’in altında olmamalıdır. Önemli olan bir diğer nokta da IELTS’in İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi “Commonwealth” ülkelerinde üniversite ve yüksek okul kayıtlarında en çok tercih edilen sınav olmasıdır.  

  • TOEIC

TOEIC, (Test of English for International Communication) dünyada Mesleki İngilizce başarısını ölçen en önemli sınavlardan biri olarak kabul edilir. Dinleme ve okuma olmak üzere iki bölümden oluşan sınav Intermediate, Upper – Intermediate, Advanced seviyelerinde uygulanır. İş dünyasında mesleki İngilizce bilginizi ve yeteneklerinizi kanıtlamada en çok ihtiyaç duyacağınız sınavlardan biri olan TOEIC, bütün dünyada kabul görür ve üniversitelere kabul edilmek için almanız gereken minimum puan 500 olmalıdır.

  • TESOL

İngilizce açılımı (Teachers of English to Speakers of Other Languages) olan TESOL, esasen anadili İngilizce olmayan ve öğretmenlik hedefleyen adaylar için hazırlanmış bir kurstur. Buna bağlı olarak sadece Advanced seviyede yapılan TESOL Sınavı, uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce öğretmenliği sertifikası almanızı sağlar. Tesol Sertifikası, ülkemizde MEB tarafından da kabul görülmekle birlikte bu sertifikaya sahip olan kişiler dil okullarına ve özel kolejlere atanabilir. Bu programa katılabilmek için gereken önemli şartlardan biri ise adayların en az 2 yıllık ön lisans mezunu olmalarıdır.

  • CELTA

CELTA, kısaca, Yetişkinlere Yönelik İngilzce Dil Öğretimi Sertifikası’dır. Bu yönüyle TESOL ile benzerlikler gösteren CELTA, aynı zamanda adaylara yeni öğretim teknikleri kazandırmayı da hedefler. Öğretmenlik alanında kariyer hedefleyen, anadili İngilizce olmayan adaylar bu sınavdan sonra sertifikayı almaya hak kazandıkları takdirde dünyanın pek çok ülkesinde mesleğini yapma imkanına sahip olur.   

  • PTE

İngilizce açılımı, (Pearson Test of English Academic) olan sınav, yeni sayılabilecek bir akademik İngilizce sınavıdır. Akademik düzeyde İngilizce bilgisini ispat etmek zorunda olan adaylara yönelik Advanced seviyede hazırlanan sınav, katılımcıların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmeyi hedefler. Sınavdan elde edilecek sonuç üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve İngilizce gerektiren kurumlar için kullanılabilir.

  • SAT

Bu sınavlar SAT1 ve SAT2 şeklinde iki kategoriden oluşur. SAT1’de katılımcıların sayısal ve sözel yeteneklerinin ölçülmesi hedeflenirken Matematik – Geometri, İngilizce eleştirel okuma, kompozisyon yazma gibi üç bölüm bulunur. SAT2 ise katılımcıların bir akademik konudaki bilgisini ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Testin içeriği genel olarak İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca gibi konulardır. Özellikle Amerikan üniversitelerinde master yapmak isteyen adaylar için oldukça önemli olan sınavda katılımcılar ilgili alanı seçerek sınava girer. Sınav sadece Advanced seviyede İngilizce bilen adaylara özel olarak hazırlanmıştır.

  • CAE

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan CAE, (Certificate of Advanced English), katılımcıların ileri düzey İngilizce hakimiyetini ölçmeyi hedefler. Özellikle iş dünyasında ve eğitim kurumlarında kullanılabilecek bir seviye belirleme testi olan CAE, sertifika sahiplerine İngiltere’de pek çok üniversitenin kapılarını açabilir.

  • GMAT

GMAT, (Graduate Management Admission Test), Pazarlama, işletme, finans gibi alanlarda master yapmayı hedefleyen öğrenciler için hazırlanan bir sınavdır. Yurt dışında 6000’den fazla okulun talep ettiği sınav Upper Intermediate ve Advanced seviyelerinde İngilizce bilen katılımcılara yönelik hazırlanır. Sınavdan alınabilecek maksimum puan 800 olmakla birlikte bir sene içerisinde sınava girme sayısı 5 ile sınırlandırılmıştır.

  • CPE

Bir tür İngilizce yeterlilik sertifikası olan CPE, doktora yapmak isteyen katılımcıların yanı sıra seminer vermek ve akademik faaliyetlerde bulunmak isteyenler için hazırlanmıştır, Cambridge sınavlarının en üst basamağını temsil eder. Bu sertifikayı almaya hak kazananlar İngilizceyi ana dilleri gibi konuştuklarını belgelemiş olurlar ve belgeyi üniversite ve çeşitli şirketlerde değerlendirebilirler.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar