Urge İkinci ve Üçüncü Hali


Urge Kullanımı, Örnek Cümleler
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Urge fiili

Urge fiili baskı yapmak, teşvik etmek ya da dürtmek anlamlarında kullanılabilir. İsim hali de urge olarak kullanılmaktadır. İsim halinde kullanıldığında dürtü, arzu ve istek anlamlarına gelmektedir. Presen Simple tense içeren cümlelerde, I ve you içeren tekil şahıslar dışında kullanıldığında, ardından -s takısı almaktadır.

Urge ile ilgili cümleler

  • He always urges reform. (O her zaman yeniliği teşvik eder.) Fiil halde kullanılmıştır.
  • The urge to eat junk food is sometimes unstoppable. (Abur cubur yeme arzusu bazen durdurulamazdır.) İsim halde kullanılmıştır.
  • It is never necessary to urge me to study. (Hiçbir zaman beni ders çalışmak için baskı yapmak gerekli olmamıştır.) Fiil halde ve yalın halinde kullanılmıştır.

Urge 2. Hali

Urge fiili düzenli bir fiildir. Bu yüzden -d geçmiş zaman takısı alarak urged şeklinde kullanılabilir ikinci halde. Geçmiş zaman bildiren cümlelerde kullanılır.

Urge 2. Hali ile örnekler

  • My father urged reform long time ago. (Babam uzun zaman önce yeniliği teşvik ederdi.)
  • Michelle took a step back and silently urged Michael to hurry. (Michelle bir adım geri attı ve sessiz bir şekilde Michael’ı acele etmesi için dürttü)

Yukarıdaki iki cümle de geçmiş zaman bildirmektedir ve urge fiilinin ikinci hali kullanılmıştır.

Urge fiili 3. Hali

Urge fiili 3. Hali düzenli bir fiil olduğu için, ikinci hali gibi sadecce -d eki almaktadır. Düzenli bir fiil olduğu için ikinci ve üçüncü halleri aynıdır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür. Passive cümlelerde yardımcı fiilin yanında kullanılmaktadır.

Urge fiili 3. Hali ile örnekler

  • Michelle had urged Michael to get up before the guardian walked in. (Michelle, Michael’ı gardiyan içeri girmeden önce uyanması için dürttü.)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.