Versant Testi Nedir, Nasıl Çalışır?


Versant Testi, tam adıyla Versant Placement Test, dünyanın en büyük yayıncılarından biri olan Pearson tarafından hazırlanan bir İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Testin genel özelliklerine bakacak olursak, testin en temel özelliği bilgisayar üzerinden aynı anda birçok kişiye uygulanabiliyor olması. Bu sayede günümüz şartlarına uygun olarak hızlı ve etkili bir şekilde çok sayıda öğrenci ya da çalışanın İngilizce sınavını yapmak ve seviyelerini görebilmek çok daha kolay hale geliyor. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini ölçen Versant Testi’nin süresi, en verimli sonuç alınabilmesi için yaklaşık 50 dakika olarak belirlenmiş. Toplam 81 sorunun bulunduğu testin hesaplanan puan aralığı 20 ile 70 arasında. Yani tüm sorulara eksiksiz ve doğru cevaplar verdiğiniz takdirde sınavdan 70 puan alıyorsunuz. Versant Testi’nin en çarpıcı ve belki de onu diğer İngilizce sınavlarından ayıran en önemli özelliği ise puanlamanın tamamen otomatik olması. Gelişmiş yapay zeka yazılımı ile, hem sonuçlar çok çabuk bir şekilde açıklanabiliyor, hem de cevaplarınız değerlendirilirken en ufak hataya dahi fırsat verilmiyor.

Versant Testi’nin soru türlerine ve bölümlerine bakacak olursak, karşımıza hem birbiriyle ilişkili, hem de kendi içerisinde bağımsız 9 bölüm karşımıza çıkıyor. Bu bölümler;

  • Read Aloud

İlk olarak Read Aloud bölümünde, size 3-4 cümleden oluşan kısa bir metin veriliyor. Sizden istenen, bu metni 30 saniye içerisinde düzgün bir telaffuz ile okumanız.

  • Repeat

Repeat bölümünde size dinletilen bir cümleyi doğru bir şekilde sesli olarak tekrarlamanız isteniyor.

  • Sentence Building

Sentence Building kısmında, size bir cümlenin öğeleri karışık halde dinletiliyor, sizden bu kelimeleri doğru sıraya koymanız ve sesli olarak ifade etmeniz bekleniyor.

  • Conversations

Conversations kısmında size bir konuşma dinletiliyor ve ardından size sorulan soruya, konuşmadan yaptığınız çıkarımlar ile bir cevap vermeniz bekleniyor.

  • Typing

Klavye kullanma becerinizi ölçen Typing bölümünde, size 4-5 cümleden oluşan bir metin gösteriliyor ve sizden bu metni 60 saniye içinde klavyeyle hızlı ve doğru şekilde yazmanız isteniyor.

  • Sentence Completion

Sentence Completion kısmında ise, size verilen eksik cümleyi 25 saniye içinde tamamlamanız isteniyor. Cümle içindeki bu eksiklik genellikle yalnızca bir kelime oluyor ve cümlenin bağlamı, size eksik olan kelimeyi bulmanıza yardımcı oluyor.

  • Dictation

Dictation kısmında, size dinletilen bir cümleyi 25 saniye içinde, özellikle imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek doğru bir şekilde yazmanız bekleniyor.

  • Passage Reconstruction

Passage Reconstruction bölümünde ise, yine 4-5 cümleden oluşan bir paragrafı, size verilen 30 saniyelik sürede önce dinlemeniz, ardından 90 saniye içinde o paragrafı, kelimeleri mümkün olduğunca değiştirerek kendi ifadelerinizle yeniden yazmanız gerekiyor.

  • Summary and Opinion

Son olarak Summary and Opinion kısmı, 18 dakikalık süresiyle testin en uzun bölümü. Bu bölümde, öncelikle size verilen bir metni okuyorsunuz. Bu metin genellikle bir fikri savunuyor ya da o fikrin karşısında oluyor. Sizin yapmanız gereken ise, önce bu metnin 25-50 kelimelik kısa bir özetini çıkarmanız. Ardından en az 50 kelimelik, bu metindeki fikirle alakalı kişisel görüşünüzü belirttiğiniz ve nedenlerini açıkladığınız bir yazı yazmanız.

Gördüğünüz gibi, Versant Testi çok ilginç ve çeşitli soru tiplerini barındırıyor. Aynı zamanda, İngilizceyi geleneksel metodlar olan sadece yazarak ve okuyarak öğrenmenin dışına çıkaran, tüm becerilerinizi ölçen ve eğer eksikleriniz varsa size bunları görme fırsatı sunan çok kapsamlı bir test Versant Testi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar