Visit İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Kelimenin Türkçe anlamı “ziyaret etmek” ve visit fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda.

Visit Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise visit fiilini ikinci hali ile kullanırız. Visit fiilinin ikinci hali “visited” şeklindedir.

Visit İkinci Hali ile Kullanımı

Visit fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzenli fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelimenin sonuna -ed takısı alır. Dolayısıyla kelimemiz “visited” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur.
Olumlu cümlede kullanımı: Fiil visited halini alır.Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani visit olarak kullanılır. Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani visit olarak kullanılır.

Visit İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • She visited various student groups around the campus to finish her report on Erasmus students.(Erasmus öğrencileri ile ilgili raporunu bitirebilmek için kampüs çevresinde bir sürü öğrenciyi ziyaret etti.)
  • Did you visit your grandmother? She didn’t feel good herself yesterday.(Büyükanneni ziyaret ettin mi? Dün kendisini iyi hissetmiyordu.)
  • He didn’t visited his father even once while he was at the hospital. He still regrets of it.(Babası hastanedeyken onu bir kez bile ziyaret etmedi. Hala bunun pişmanlığını yaşıyor. )

Visit Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci halinde olduğu gibi “visited” şeklinde olan visit fiili; past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.

Visit Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + visited ya da has + visited şeklindedir. Özne I, you, we, they ise have visited şeklinde kullanılır. Özne he, she, it ise has + visited şeklinde kullanılır. Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım özne fark etmeksizin had + visited şeklindedir.

Visit Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • I have visited him in prison three times so far. He seemed sick and tired.(Onu şimdiye kadar üç kez hapishanede ziyaret ettim. Çok yorgun ve hasta görünüyordu.)
  • Have you ever visited Louvre Museum? It is like a magic!(Hiç Louvre Müzesi’ni ziyaret ettin mi? Tıpkı büyü gibidir!)
  • Supervisor hadn’t visited any company yet. There might have occurred a problem with the permission.(Denetmen henüz herhangi bir şirketi ziyaret etmedi. İzinlerle alakalı bir sorun çıkmış olabilir.)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.