Whatsapp Grupları İle İngilizce Öğrenilebilir mi?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Değişen yaşam alışkanlıkları ve artık çok fazla içine girdiğimiz ‘iletişim çağı’nın nimetleri, farklı seçenekleri bize sunar oldu. Hiç aklınıza gelmeyecek eğitim pratikleri karşımıza çıkıyor, bunlardan bir tanesi ‘Whatsapp grupları’ üzerinden dil pratikleri. Çeşitli sosyal medya platformlarında, Facebook ya da Twitter gibi mecralarda bir araya gelen kişiler belli toplulukları inşa ediyor. İngilizce öğrenme konusu da bunlardan bir tanesi. İş ile ilgili iletişimin sürdürüldüğü iş konseptli gruplar nasıl varsa, belli bir sınava hazırlanan ya da belli bir amaç için çalışan kişiler de dijital platformlarda, yan yanalar.

Whatsapp gruplarında İngilizce pratiği yapmak

Yukarıda bahsettiğimiz, İngilizce öğrenmek için kurulmuş Whatsapp gruplarına üyelik de ilginç bir konu, yakın zamana kadar böyle bir şey yoktu. Liseden, üniversiteden ve profesyonel olarak çalışma hayatında olan kişiler, İngilizce geliştirmek adına yazışmaları İngilizce olarak sürdürdükleri çeşitli Whatsapp gruplarında yer alıyorlar. Bu bir noktada, kesinlikle faydalı. Ancak daha detaylı incelersek…

İngilizce yazışmak için bir Whatsapp grubu buldunuz… Peki ya sonra?

İlk olarak, bir dili öğrenme yolunda yapılan her pratiğin faydalı olacağını baştan belirtmek gerek. Ancak bunun bir de yan etkileri var. Mesela? Genellikle yazışma dilinde, özellikle de akıllı telefonlar aracılığı ile kurulan iletişimde çok hasarlı, çok yozlaşmış bir dil kullanılır. Bu Türkçede de aynı şekildedir. Gramer kurallarını mumla ararsınız, kelimeler ise deforme edilmiştir, edilmeye müsaittir. Yani, İngilizce konuşulan Whatsapp grupları bir noktada sadece size İngilizceyi hatırlatan bir bildirime dönüşebilir.

İngilizce konuşmak için Whatsapp grubu arıyorum mu diyorsunuz…

Size bu noktada önerimiz, bu tarz komünitelerin genellikle çıkış noktası olan Facebook gruplarına göz atmak. Orada muhtemelen çok rahat şekilde, aradığınızı bulursunuz.

İngilizce yazarak değil, konuşarak öğrenilir!

Son bir tavsiye olarak, İngilizcenin yazışmadan ziyade konuşarak öğrenildiği yönündeki bilgiyi tekrardan paylaşalım! Zira deneyimlenmeyen, kullanılmayan, dinleme ve anlatma kabiliyetine eriştirmeyen bir İngilizce eğitimi başarılı olmaktan uzakta kalacaktır ne yazık ki. Whatsapp gruplarında ses dosyaları da gönderilebilmekte, ancak genel olarak yazışma odaklı olduğu için, ciddi anlamda bir katkısı maalesef olmaz.

Konuşma pratiği yapmak ve İngilizceyi konuşarak öğrenmek için, siz de neden diğer 40 bin kullanıcı gibi, KonusarakOgren.com ile tanışmıyorsunuz?

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.