Wish İkinci ve Üçüncü Hali


Wish İkinci ve Üçüncü Hali

Fiiller, İngilizcede cümle kurmak için en önemli yapıtaşlarından biridir. İngilizce öğrenirken yapmamız gereken şeylerin başında da fiillerin 2. ve 3. halleri gelmektedir. İngilizce öğrenirken çokça karşımıza çıkan fiillerin içinde en çok bilineni ‘’dilemek’’ anlamına gelen ‘’wish’’ dir.  Sizlere hazırladığımız bu içerikte wish fiilinin zamanlara göre çekimlerini gösteren 2. ve 3. hallerinin yanı sıra; örnek cümleler de bulunmaktadır.

Wish Fiilinin 2. Hali

Wish fiilinin 2.hali ‘’wished’’ olarak bilinmektedir.

Wish 2. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiilleri çalışırken bilmemiz gereken en temel kurallardan biri de; fiillerin düzenli ve düzensiz fiiller olarak ayrılmasıdır. Düzenli fiiller olarak adlandırılan fiillerde; fiillerin sonuna –ed eki getirilerek 2. ve 3. haller oluşturulmaktadır. Bir fiilin 2.hali ise geçmiş zamanlı durumlarda yani Past Tense’de kullanılmaktadır. Düzenli ve düzensiz fiillerin kategorisi içinde düzenli bir fiil olan ‘’wish’’ fiilinin 2. zamandaki hali ‘’wished’’ dır.

Wish 2. Hali İle Örnek Cümleler

 • She wished it would stop raining by noon.
  Öğleye kadar yağmurun durmasını diledi.
 • We all wished for peace.
  Hepimiz barış diledik.

Wish Fiilinin 3. Hali

Wish fiilinin 3.hali, tıpkı 2. halinde olduğu gibi ‘’wished’’ dır.

Wish 3. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiillerin üçüncü halleri, ‘’Verb 3’’ olarak adlandırılmıştır. Wish fiili, içerikte daha önce bahsettiğimiz gibi, düzenli bir fiil olduğundan bu fiilin 3.hali de–ed eki alarak ‘’wished’’ olmaktadır. Fiillerin üçüncü hallerinin kullanıldığı durumlarda ise geçmiş zamandan farklı olan ancak sıklıkla karıştırılabilen Perfect Tense’lerde geçerlidir.

Wish 3. Hali İle Örnek Cümleler

 • My little sister has just wished she is a boy.
  Küçük kız kardeşim az önce bir erkek çocuğu olmayı diledi.
 • My mother has wished us a good night.
  Annem, bize iyi geceler diledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar