Work and Travel Nedir, Ne Değildir?


Work and Travel (WAT), 1961’de Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından başlatılmış bir kültürel değişim programıdır. Sadece Amerika’da yapılabilen bu değişim programından 18-26 yaş arası üniversite öğrencileri yararlanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, hem çalışıp hem de gezme fırsatı sunulmaktadır. Tabii her sefanın bir cefası da olabileceğinden, sadece eğlence amacı güden bir program değildir. Türkiye’nin de birçok öğrenci gönderdiği bu program, öğrencilere çeşitli iş imkanları sağlayarak öğrencilerin program süresince sadece temel ihtiyaçlarını gidermekle kalmayıp onlara gezme harçlığı da sağlayabilmektedir. Bu her öğrenci için geçerli değil elbette. Öğrencilerden bütçelerini kendileri ayarlaması beklenmektedir. Program öncesi ve sonrasındaki hayli uzun ve yorucu süreç bu işin cefası olsa da, program sonunda dünyanın öbür ucunda neler olup bittiğine bizzat şahit olmak, yepyeni insanlar tanımak ve oldukça değişik iş deneyimleri bu işin sefası olsa gerek.

  • Work and Travel için sahip olmanız gereken İngilizce seviyesi nedir?

Work and Travel sayesinde deneyimleyeceğiniz ve bu fırsatı iyi kullanırsanız size çok büyük yararı olacak bir şey daha var. O da İngilizcenizi geliştirmek. Work and Travel yolculuğunuz başlamadan önce gerekenler listesindeki bir diğer madde ise İngilizce seviyeniz. İngilizce seviyenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın. Bu programın sizden beklediği İngilizce seviyesi en az orta düzey (Intermediate) dir.

  • Orta düzey İngilizceden kasıt nedir?

Bu düzeyin belli başlı bilmeniz gereken gramer kuralları ya da kalıpları yok tabii ki. Bunlardan bir liste yapıp sizlere sunmak çok komik olurdu. “Öyleyse İntermediate düzeyde İngilizceye sahip olduğumu nasıl bileceğim?” gibi bir soruyla daha karşı karşıyayız sanki. Tabii ki seviye belirleyen İngilizce testleri bulabilirsiniz fakat bu programın sizden beklediği İngilizce, sadece program boyunca çalışacağınız iş yerine göre değil aynı zamanda kültürel bir etkileşime girebilececek kadar da iyi olmalı. İngilizcenizin gerçek anlamda ölçüldüğü ve yeterli bulunmadığı takdirde onay alamadığınız ilk yer vize alacağınız konsolosluk. Dolayısıyla İngilizce seviyenizi kanıtlayacağınız ilk yer bu konsolosluk olacaktır. Samimi bir dil ve güleryüz ile size doğrultulan soruları basit ve karşı tarafın anlayabileceği şekilde cevapladığınız takdirde ve başka herhangi bir problem olmadığı sürece bu programa uygun ve yeterli bulunacaksınız.

  • İngilizcenizi geliştirmeyi vaadeden bu program, neden belli bir düzeyde İngilizce istiyor?

“İngilizcemi geliştirmek için gittiğim bu programın İngilizcemi yeterli bulmayıp programa kabul etmemesi ne kadar saçma” diye içinizden hayıflanabilirsiniz. Bu programın amacı size sıfırdan İngilizce öğretmek değil tabii ki. Amerika’ya gittiğinizde, ev arkadaşlarınız arasında belki de tek Türk olacaksınız. Başka milletlerden birçok insanla kaynaşabileceğiniz bu programın hiç İngilizce bilmeyen birini kabul etmesi bu bağlamda uygun değildir. Sadece sosyal ilişkiler için değil, çalışırken de iş arkadaşlarınız ve patronlarınızla da iletişime geçmek zorunda kalacak ve bazı problemleri sonuca bağlamanız gerekecektir.

  • Work and Travel’da bana verilen iş neye göre belirleniyor?

Birçok farklı iş imkanına sahip bu program, öğrencilerin İngilizce seviyesine göre bir iş dağılımı yapmakta. İş seçimini siz yapıyorsunuz elbette fakat son kararı siz veremiyorsunuz ne yazık ki. İngilizceniz mükemmel, adeta şakıyorsanız sizi elit bir restoranda garson yapabilirler. İngilizceniz orta düzeyde ise de bir otelde temizlik görevlisi olabilirsiniz. Bu sizin İngilizce seviyenize bağlı.

 

  • Amerika’nın havasını ciğerlerime çektiğim anda şakır şakır İngilizce konuşabilecek miyim?

Bu soruya evet demeyi çok isterdik fakat İngilizceniz kendiliğinden bir sihirli değnekle dokunulduğu anda gelişmeyecek. Olabildiğince farklı milletlerden insanlar tanıyarak, iş yerinde iyi ilişkiler geliştirerek ve bol bol pratik yaparak bu sihirli değneğin sizin elinizde olduğunu fark edeceksiniz.

  • Work and Travel programını iyi değerlendirirseniz, bu müthiş bir fırsat olacaktır.

İngilizcenizi geliştirmek, daha da iyileştirmek adına müthiş bir fırsat olan Work and Travel programı, iyi değerlendirildiği takdirde size çok şey katacağını söylemek istiyoruz. Nitelikli şirketler ile çalışırsanız çok iyi bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii ki tek gayeniz tatil yapmak olmadığı sürece Amerika’da yaşayacağınız iyisiyle kötüsüyle her şeyin size birer artı olarak döneceğinden emin olabilirsiniz. Doğru bütçe ayarlaması, doğru gezi planı ile birçok yer gezip görebilirsiniz.

Eğer bu sürecin ilk adımlarını attıysanız bol şans, atmayı düşünüyorsanız da bol cesaret dileriz.

Work and Travel sayesinde deneyimleyeceğiniz ve bu fırsatı iyi kullanırsanız size çok büyük yararı olacak bir şey daha var. O da İngilizcenizi geliştirmek. Work and Travel yolculuğunuz başlamadan önce gerekenler listesindeki bir diğer madde ise İngilizce seviyeniz. İngilizce seviyenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın. Bu programın sizden beklediği İngilizce seviyesi en az orta düzey (Intermediate) dir. “Orta düzey İngilizceden kasıt nedir?” Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu düzeyin belli başlı bilmeniz gereken gramer kuralları ya da kalıpları yok tabii ki. Bunlardan bir liste yapıp sizlere sunmak çok komik olurdu. “Öyleyse İntermediate düzeyde İngilizceye sahip olduğumu nasıl bileceğim?” gibi bir soruyla daha karşı karşıyayız sanki. Tabii ki seviye belirleyen İngilizce testleri bulabilirsiniz fakat bu programın sizden beklediği İngilizce, sadece program boyuna çalışacağınız iş yerine göre değil aynı zamanda kültürel bir etkileşime girebilececek kadar da iyi olmalı. İngilizcenizin gerçek anlamda ölçüldüğü ve yeterli bulunmadığı takdirde onay alamadığınız ilk yer vize alacağınız konsolosluk. Dolayısıyla İngilizce seviyenizi kanıtlayacağınız ilk yer bu konsolosluk olacaktır. Samimi bir dil ve güleryüz ile size doğrultulan soruları basit ve karşı tarafın anlayabileceği şekilde cevapladığınız takdirde ve başka herhangi bir problem olmadığı sürece bu programa uygun ve yeterli bulunacaksınız. “İngilizcemi geliştirmek için gittiğim bu programın İngilizcemi yeterli bulmayıp programa kabul etmemesi ne kadar saçma” diye içinizden hayıflanabilirsiniz. Bu programın amacı size sıfırdan İngilizce öğretmek değil tabii ki. Amerika’ya gittiğinizde, ev arkadaşlarınız arasında belki de tek Türk olacaksınız. Başka milletlerden birçok insanla kaynaşabileceğiniz bu programın hiç İngilizce bilmeyen birini kabul etmesi bu bağlamda uygun değildir. Sadece sosyal ilişkiler için değil, çalışırken de iş arkadaşlarınız ve patronlarınızla da iletişime geçmek zorunda kalacak ve bazı problemleri sonuca bağlamanız gerekecektir.

Birçok farklı iş imkanına sahip bu program, öğrencilerin İngilizce seviyesine göre bir iş dağılımı yapmakta. İngilizceniz mükemmel, adeta şakıyorsanız sizi elit bir restoranda garson yapabilirler. İngilizceniz orta düzeyde ise de bir otelde temizlik görevlisi olabilirsiniz. Bu sizin İngilizce seviyenize bağlı.

İngilizcenizi geliştirmek, daha da iyileştirmek adına müthiş bir fırsat olan Work and Travel programı, iyi değerlendirildiği takdirde size çok şey katacağını söylemek istiyoruz. Nitelikli şirketler ile çalıştığınız takdirde çok iyi bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii ki tek gayeniz tatil yapmak olmadığı sürece Amerika’da yaşayacağınız iyisiyle kötüsüyle her şeyin size birer artı olarak döneceğinden emin olabilirsiniz. Doğru bütçe ayarlaması, doğru gezi planı ile birçok yer gezip görebilirsiniz. Son olarak da ekleyeceğimiz bir diğer nokta ise, İngilizceniz kendiliğinden bir sihirli değnekle dokunulmuş gibi gelişmeyecek. Olabildiğince farklı milletlerden insanlar tanıyarak bol bol pratik yaparak bu sihirli değneğin sizin elinizde olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğer bu sürecin ilk adımlarını attıysanız bol şans, atmayı düşünüyorsanız da bol cesaret dileriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar