Yabancı Biri İle Sevgili Olmanın Yabancı Dile Etkisi


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Tanımlaması, sınırlarını belirtmesi, hissettirdiklerinin anlatılması en zor şeydir aşk. Herhangi bir insanın ayaklarımızı yerden kesmesi ve daha önce fark etmediğimiz güzellikleri  fark etmemizi sağlayan, gözlerimizden çiçekler çıkaran bir histir diyebiliriz. Aşık olup hayatımıza aldığımız insan, yaşamımızın önemli bir parçası haline gelebilir. Çoğu şeyimizi paylaşırız, bol bol konuşur dertleşiriz. Hatta sevgili dışında bir de en yakın arkadaş olabilmeyi başardıysak, gün içinde en sık görüştüğümüz insan haline gelebilir. 

Hayatımıza sonradan girmesine rağmen sevgili, yaşamımızda önemli bir yer tutar. Herkesin ihtiyaç duyduğu bir ilişkidir sevgililik. İyi anlaşabildiğimiz, birbirimizi anlayabildiğimiz, birbirimize bir şeyler katabildiğimiz insanları hayatımıza alır ve ona vakit ayırır, bolca anı biriktirmeye başlarız. Hayat arkadaşımız olmasını umarak çıktığımız yolda, ister istemez birbirimizin davranışlarından, kültüründen etkilenir ve birbirimize bir şeyler katmaya başlarız. Yeni fikirlere açık iki insanın yaşadığı ilişkide birbirine katacakları en büyük şey, aşk dışında, yeni dünyaların kapısıdır belki de. Paylaşmaya başladığımız hayatımızı ister istemez onun hayatı etkiler çünkü onun hayatını, yaşam tarzını merak etmeye ve keşfetmeye başlarız. Bu da mutlaka yeni bir ailenin, kültürün hatta belki de geleneklerin öğrenilmesi demektir. 

Peki hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olacak kişi için kriterlerimiz var mı? Çoğu kişi kendi kültüründen hatta kendi memleketinden biriyle ilişki yaşamayı daha güvenli buluyor olabilir. Ama çoğunlukla zıt kutupların ve farklılıkların birbirini çektiğini duymuşuzdur. Bunun nedeni birbirimize farklı dünyaları tanıtıyor olmanın verdiği heyecan, birlikte yeni şeyler keşfetmenin verdiği haz olabilir mi? Aşinalık iyidir, peki birbirinizin dünyalarına aşina olmaya çalışmak da bir o kadar heyecanlı değil midir? Birbirinize yenilikler, yeni fikirler, farklı kültürler, diller sunacaksınız ve bunları birlikte keşfediyor olacaksınız. Her ikinizin öz memleketine gidebilecek olmanız da cabası. Böyle bir seyahat fırsatı sunan yabancı bir sevgilinin bize neler kazandırabileceğini düşünelim.  Aynı şeyleri sevmek güzeldir, aynı kültüre sahip olmak da, ama sizi gerçekten şaşırtacak, hoşunuza gidecek ve farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacak bir yabancı sevgili de bir o kadar güzeldir. Onu tanıdıkça onun ülkesi, dili ve kültürü size daha tanıdık gelmeye başlar. Bu ise yepyeni bir milleti ve kültürünü tanımak demektir. Dolayısıyla ufkunuz genişler, daha objektif bir bakış açısı kazanabileceğiniz gibi farklı bakış açıları kazanma şansı da bulursunuz. Tabii ki burada ki en önemli sorularınızdan biri “İyi ama nasıl anlaşacağım yabancı biriyle?” olabilir, eğer yeterli yabancı diliniz ve konuşma pratiğiniz yoksa. Yabancı biriyle anlaşabilecek kadar yabancı dile sahipsek, bunu deneyimlemek nasıldır ve bize dil öğrenmek açısından neler kazandırır bir düşünmenizi tavsiye ederiz!

Yabancı Biriyle Sevgili Olmak

Hepimiz kendimizi sevgilimizle birlikte Eyfel Kulesi’nin önünde, Roma’da romantik bir akşam yemeğinde, Viyana’da bir teknede gün batışını izlerken veya sabahları koşu alanı belirlediğimiz Central Park’da el ele yürüyüş yaparken hayal etmişizdir. Gerçekten de yurtdışına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde olabileceği gibi, ülkemize çeşitli amaçlarla gelmiş yabancı bir turistle de konuşmaya başlamamız ve bunun romantik bir ilişkiye dönüşmesi söz konusu olabilir.

Aşkın sınırlarının belirtilemeyeceğini söylemiştik, öyleyse internetten kilometrelerce uzakta yaşayan birine ulaşıp onunla tanışmanız da mümkün olabilir. Her ne şekilde ve her nerede olursa olsun; o hisle karşılaştığınızı anlarsınız ve biri hayatınıza girer. Yabancıdır; ama ortak diliniz aşktır. Dünyanın iki ucunda doğup yaşamış olmanız bile bunun için bir engel değildir, yabancı biriyle ilişki yaşayabilirsiniz hem de kültürlerin birbirine karışıyor olmasının verdiği heyecanın gölgesinde. İleride sevgili olacağınız yabancının dilini bilmek ilk başta işleri biraz kolaylaştıracaktır tabii ama  ilerledikçe sizin yabancı dilinizi olumlu bir şekilde etkilediğini göreceksiniz zaten. 

Sevginin dilini çözdükten sonra gerisinin çorap söküğü gibi geldiğini göreceksiniz. Zaman ilerledikçe hem yabancı diliniz gelişecek hem de onun kültürünü ve yaşam tarzını anlamaya başlayacaksınız. Bu da sizde zaten yakınmışsınız ve birbirinize alışmışsınız hissi uyandıracaktır. 

Yabancı biriyle ilişki yaşamak her açıdan size bir şeyler katacaktır, en çok ise diliizi etkileyecektir. Kendinizi daha önce hiçbir bilgiye sahip olmadığınız bir dili öğrenmeye çalışırken bile bulabilirsiniz. Ya da zaten biliyor olduğunuz dilinizi akıcı bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Sevgili olmasanız dahi yabancı biriyle konuşma pratikleri yapmak daima size bir şeyler katacak, telaffuzunuzu ve konuşma seviyenizi ilerletecektir.

Yabancı Sevgilinin Yabancı Dil Öğrenmeye Etkisi

Dil öğrenimi için tasarlanmış, yabancı insanlarla sohbet edebileceğiniz programlar bulunmakta. Bunun sebebi dilin en iyi konuşularak öğrenileceğinin bilinmesi ve gündelik dili iyi kavramak. Yabancı biriyle konuşmak sizi farklı bir kültürü tanıyor olmanın heyecanıyla saracak. Aynı zamanda öğrenme aşamasında olduğunuz dil üzerine konuşma pratiği yapmanızı sağlayacak. Gramer kurallarının kullanımını daha iyi görecek, yeni kelimeler ve deyimler öğreneceksiniz. Ayrıca o ülkenin kültürünü, geleneklerini, sanat eserlerini öğrenecek ve gündemine hakim olacaksınız. Bu da size yepyeni bir dünyanın kapısını açacak, belki yeni ilgi alanları edinecek, en çok ziyaret etmek istediğiniz ülkeye karar vereceksiniz. Yaşamınızdaki her şeyin bir de yabancı versiyonu eklenecek, yabancı haberler okumak, dizilerini ve filmlerini izlemek hoşunuza gidebilir. 

Yaptığınız konuşmalar sizi farkında olmadan yabancı dil sınavlarına bile hazırlayacaktır. Hem telaffuzunuz gelişecek, yani kelimeleri daha kolay tanıyacaksınız, hem de daha hızlı ve akıcı konuşabileceksiniz. 

Konuştuğunuz yabancının sevgiliniz olması ise, sizin o dili ve kültürü daha iyi tanımanız, daha çok konuşma pratiği yapma şansı bulmanız demektir. O ülkeyi daha yakından takip edebilirsiniz, dünya gündemine dair farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz ve bu da sizin yabancı bir şeyler okuyup izleyerek yabancı dilinizi geliştirmeniz demektir.

Yabancı biriyle sık sık konuşmanın size dil öğrenmeniz açısından kazandıracakları nelerdir bir bakalım isterseniz? 

1.Konuşma Pratiği Yapmak

Yabancı bir sevgilinin dilinizi geliştirme yolundaki en büyük katkısı şüphesiz konuşma pratiğidir. Dil öğrenirken birçoğumuz konuşma pratiği yapma şansı bulamıyoruz ne yazık ki, ancak ana dili, öğrendiğimiz dil olan biriyle konuşmak kaçırılmayacak bir fırsattır. Böylece birinci kaynaktan seslerin telaffuz edilişini net bir şekilde hem de defalarca duyma şansına sahip olursunuz. Kulağınız o dile iyice aşina olur, alışır ve kelimeleri kolayca tanımaya başlar. Artık dizileri altyazılı izlemek zorunda kalmazsınız! 

Konuşma pratiğinin bir diğer artısı ise zamanla daha kompleks ve uzun cümleler kurabilmenizi sağlamasıdır. Gramer bilginiz pekiştikçe cümlelerinizi daha uzun hale getirebilirsiniz. Bu da kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz demektir.

Ayrıca konuşma pratiği yapmak, anlamını bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenizi sağlar. Hem de öğrenirken kelimelerin cümle içinde kullanımına da şahit olmuş olursunuz. Hangi kelimenin, ne anlamda ve ne şekilde kullanıldığını öğrenmenizin en iyi yolu yabancı sevgilinizle konuşmak olacaktır.

2.Günlük Dili Keşfetmek

Bize öğretilen resmi dil dışında, halkın kullandığı, deyimlerle, argo sözcüklerle, özdeyişlerle bezeli bir de günlük dil vardır. Günlük hayatta gramer kurallarının bizzat kullanılmadığını, sözcüklerin farklı anlamlara gelebildiğini ancak yabancı biriyle konuşurken anlayabilirsiniz. Yabancı sevgiliye sahip olmaksa samimi ve rahat bir şekilde konuşabildiğiniz birinin olduğu anlamına geldiğinden, günlük dili de öğrenmiş olursunuz.

Sevgiliniz sizinle iletişim kurarken, resmiyette olmayan bazı kısaltmaları ve kurslarda ve okulda öğrenilmeyen deyimleri kullanabilir. Bu da sizin günlük hayatta bir yabancıyla konuşmanız gerektiğinde fazla resmi bir dil kullanıp tuhaf görünmenizin önüne geçecektir.

3.Dil ile Birlikte Kültürü Tanıma Fırsatı

Bir milleti tanımanın en iyi yolu onun kültürünü tanımaktan geçer. Yabancı bir sevgili demek birbirinize açacağınız yeni dünyaların kapısı demek. Bu kapıların ardında ise binlerce yılda yoğurulmuş, edebiyatla sanatla süslenmiş bir kültür ve tarih var demektir. 

Dil daima kültürün gölgesi altında şekillenmiş ve yeni halini almıştır. Dil, yaşayan ve değişen bir yapıda olduğundan kültürle birlikte biçimlenmeye de devam etmektedir. Dile yeni katılan kelimeler, yapılar veya kullanımı bitmiş sözcükler kültürün değişimine paralel olarak değişir. Bu yüzden değişmekte olan dili takip etmenin ve daha iyi tanımanın yolu, o milletin kültürünü bilmekten geçer. 

Deyimler, atasözleri, özdeyişler kültürle taşındığından, dili her yönüyle kavramamız için kültür kaçınılmaz bir noktadır. Bir milleti ve kültürünü tanımanın en kolay ve sağlam yolu ise o millete mensup birisiyle konuşmak olacaktır. 

Yabancı sevgiliniz, sizin için kendi milleti, alışkanlıkları, gelenekleri ve gündemi hakkında sizi daima bilgilendiren bir yaşayan kültür abidesi görevi görecektir diyebiliriz. Onlara özgü yemekleri, edebiyat ve sanat alanında verilmiş en meşhur eserlerini, coğrafyasını ve tarihini öğrenme fırsatını kullanırsanız, hem genel kültürünüz artacak hem de yabancı dilinize etki eden kültürü daha yakından takip edebileceksiniz. 

Dilini öğrenmekte olduğunuz coğrafyayı tanıdıkça orası hakkında daha meraklı hale gelebilir hatta keşfetmek isteyebilirsiniz. Bu da yurtdışında geçici veya kalıcı bir yaşam için önemli bir sebep demektir. Bu ziyaretler esnasında gezip eğlenebileceğiniz gibi, canlı bir dil pratiği yapma fırsatınız da olacaktır.

4.Sınavlar için Gönüllü Yardımcı

Yabancı dil bilgimizi ispatlamamızın istendiği iş ve okul hayatında, hemen hepimizin yolu dil sınavlarına girmekten geçecektir. Hangi dil olursa olsun sizin yabancı dil bilginizi değerlendiren ve puanlayan sınav sistemleri mevcuttur. En işlevli dil olan İngilizceyi baz alacak olursak bu sınavlar yazma, dinleme, okuma ve konuşma kısımlarından oluşmaktadır.

Yabancı bir sevgiliye sahip olmak, sınavlara hazırlık aşamasında sorularınızın cevap anahtarı işlevini görecektir. Gönüllü olarak yardım etmeyi kabul eden sevgiliniz sizin ilerlemenizi epey kolaylaştırır. Sorularınızı cevaplamanız dışında, normal konuşmanız esnasında bile, sizin gramer kurallarını daha iyi kavramanızı sağlayacak, seslere olan aşinalığınızı arttıracak ve size yeni sözcükler öğretecektir. 

İngilizce Öğrenmede Yabancı Sevgili

İngilizce de çoğu dil gibi konuştukça daha akıcı hale gelebileceğiniz bir dildir.  Dil her zaman en iyi konuşularak öğrenilir, özellikle konuşma dili. Özellikle resmi dilin gramer kurallarının öğretilip konuşma pratiği konusunda yetersiz kalan kurslar ve eğitimler ne yazık ki konuşma konusunda sıkıntı çekmemize sebep oluyor. Yabancı biriyle sık sık konuşmak ise hem heyecanınızı yenmenizi sağlayacak hem de bilgi düzeyinizi arttıracaktır.

Konuştuğunuz yabancı sevgiliniz ise bu sizin daha sık ve daha rahat konuşmanız anlamına geldiğinden, İngilizcenin gramer bilgilerini daha sık pratiğe dökme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca sevgilinizin cümle içinde farklı kelimeler kullanması, bu sözcüklerin cümlede kullanımı için canlı bir örnek olacaktır sizin için.

Kendi milletine özgü bir ağızla konuşan bir yabancıyla konuşmak, diğer yabancıları da daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Seslerin ve kelimelerin telaffuzunu daha iyi öğrenecek ve diğer İngilizce konuşanları daha kolay anlayabileceksiniz.

İngilizcenin artık bir hobi veya tercihten çok zorunluluk durumuna geldiği bu dönemde, dil öğrenimindeki en önemli kriterin konuşma pratiği olduğunu bilmelisiniz.

Aşkın sınırlarını belirtemeyiz belki ama yabancı sevgilinizle yapacağınız konuşma pratiği sizin için birçok sınırı kaldıracaktır!

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

İngilizce Öğrenmenin Zorlukları ve Bunları Aşma Yolları

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.