Yabancı Dil Öğrenmenin Hayatı Değiştiren 8 Faydası


Yeni bir dil öğrenmek, özellikle belli bir yaştan sonra dünyanın en zor işi gibi gelmeye başlayabilir. Neyse ki, artık yabancı dil öğrenmek eskisinden çok daha kolay. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle sıkıcı ders kitapları ve maliyeti yüksek dersler mazide kaldı. Ancak, akıllardaki soru pek değişmedi: Gerçekten yabancı dil öğrenmeli miyim?

Atalarımız boşuna “bir dil bir insan iki dil iki insan” dememiş. Yabancı dil öğrenmek, günlük yaşantınıza bile etki ederek ciddi anlamda hayatınızı değiştirebilir.

İşte, yabancı dil öğrenmenin hayatı değiştiren 8 faydası:

Yeni insanlarla tanışabilirsiniz

Yabancı dil öğrenmenin en önemli faydası şüphesiz, Türkçe konuşamayan hatırı sayılır sayıdaki insanla tanışabilme olasılığı. Yeni bir dil konuştuğunuz zaman dünyanın çok daha geniş bir alanına giden kapılar önünüzde açılır. Dil öğrenme aşamasında bile, pratik yapmak için insanlarla tanışabilir ve yeni dostluklar kurabilirsiniz.

Dünyayı keşfedebilirsiniz

Örneğin İngilizce öğrenmek, tüm dünyada ortak dili konuşabileceğiniz insanlarla tanışma imkanı anlamına geliyor. Çünkü İngilizce tüm dünyada en çok konuşulan dil. Ancak hayaliniz spesifik bir bölgeyi keşfetmekse online uygulamalar sayesinde kolayca bu bölgede konuşulan dili de öğrenebilirsiniz. Üstelik dünyayı keşfederken konuşma pratiği yapma şansınız da var.

Kariyerinizi zirveye taşıyabilirsiniz

Teknolojiyle birlikte dünya küçülüyor. Çalıştığınız şirket ya da sektör ne olursa olsun, herkes dünyaya açılıyor. Haliyle yabancı dil konuşan çalışanlara olan ilgi de artıyor. İngilizce başta olmak üzere, sektöre göre farklı dilleri bildiğiniz zaman mesleki becerilerinizle çok daha fazla yükselme şansınız var. Hatta böylece dünyanın farklı ülkelerindeki iş imkanlarını bile değerlendirebilirsiniz.

Potansiyelinizi gerçekleştirebilirsiniz

Türkiye, her konuda dünyayla aynı hızda ilerlemiyor. Bazı bilgilere sadece Türkçeyi kullanarak ulaşmak bazen imkansız hale gelebiliyor. Böyle zamanlarda bildiğiniz bir başka dil, kendinizi geliştirmenize tahmin edemeyeceğiniz seviyede katkıda bulunabilir. Özellikle teknoloji, girişimcilik, inovasyon alanlarında İngilizcede sayısız kaynak var. Kendinizi bir dille sınırlamayın. Sınırları zorlamak ve potansiyelinizi gerçekleştirmek için hemen yeni bir dil öğrenmeye başlayın.

Beyninizin gelişmesini destekleyebilirsiniz

Dil öğrenmek, asla sadece dil öğrenmek değildir. Yeni bir dil öğrenmek kadar etkili beyin jimnastiği az bulunur. Yeni cümle yapılarını, yeni kelimelerini ve terminolojileri öğrenmek, üstelik bu bilgileri pratiğe dökmeye çalışmak beyin sağlığınız için birebir. Küçüklüğünde iki dili birlikte öğrenen çocukların beyninin farklı gelişmesi de bu yüzden. Ancak siz o yaşları çoktan geçtiyseniz de, hala dil öğrenmenin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Daha fazla yabancı dil öğrenmeniz kolaylaşır

Bir kez yeni bir dil öğrendiğiniz zaman, belli dil edinme becerileri kazanırsınız. Yabancı dil konuşmayı öğrenmenin pozitif bilişsel etkileri sayesinde farklı dilbilimi yapılarını analiz etmeniz ilk sefere göre çok daha kolay olur. Üstelik birbirinden etkilenen dilleri öğrenmeye karar verdiğiniz zaman birbirine benzeyen kelimeleri çok daha kolay aklınızda tutabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz

Araştırmalar, birden fazla dil konuşabilenlerin diğerlerine göre çok daha yaratıcı olduğunu gösteriyor. Yabancı dil öğrendiğiniz zaman problem çözme ve daha mantıksal düşünme becerileri kazanırsınız. Bu da sizi daha yaratıcı biri yapmanın önkoşuludur. Artık bir noktaya ulaşan sayısız yolu çok daha kolay fark edebilirsiniz.

Bakış açılarınızı geliştirebilirsiniz

Yeni bir dil öğrenmek iki farklı özelliğiyle bakış açınızı ve vizyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Bunlardan birincisi, yeni bir dil öğrenerek genişleteceğiniz çevreniz ve edineceğiniz sınır ötesi bilgilerken diğeri de beyninizin farklı yönlerini daha işler hale getirmeniz olacak. Birincisinin katkıları çok açık, ikinci özellik ise biraz daha bilimsel bir yaklaşımla anlaşılabilir.

Özetleyecek olursak; yeni bir dil öğrenmek, her gün kullandığımız dilin farklı şekillerde, farklı kurallar ve kelimelerle kullanılması anlamına gelir. Bu da sizi yeniliklere açık ve daha yaratıcı bir insan yapar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar