Yabancı Dil Öğrenmenin Psikolojik Faydaları


İngilizce Konuşmak İçin Ne Yapmalı?

 

Yabancı dil öğrenmenin günlük yaşamda ve iş hayatında sağladığı avantajlar yanında psikolojik olarak inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Gelin yabancı dil bilmek psikolojik olarak bir insana neler katıyor birlikte bakalım.

Yabancı dil öğrenmenin psikolojik faydaları

Beyni geliştiriyor

Yabancı dil öğrenme sürecinde beyin son derece aktiftir. Sonuçta beyin dil merkezleri gelişir ve büyür. Bir veya daha fazla yabancı dili bilmek dil merkezlerinin o kadar iyi gelişmesini sağlar.

Bunamayı önler

İkinci bir dil bilenlerde Alzheimer riskinin en az 5 yıl ertelendiğini biliyor muydunuz? Sürekli aktif olan beyin Alzheimer rahatsızlığına karşı ciddi oranlarda korunmuş oluyor. Son yapılan araştırmalara göre yabancı dil öğrenmek birçok Alzheimer ilacından çok daha etkili.

Dinleme becerisini geliştirdiğinden daha iyi duymayı sağlıyor

Yabancı dil öğrenmek o dilde dinleme, konuşma, okuma ve yazma demektir. Ana dilinde zaten anlama sorunu yaşanmadığından dinleme ve dinlediğini anlamada ekstra bir efor harcamaya gerek yoktur. Yabancı dil öğrenirken o dildeki sesleri ayırt etmek ve anlamaya çalışmak dinleme ve duyma becerisini geliştirir.

Yabancı dile duyarlı hale getirir

Yabancı dil bilenler üçüncü ve diğer dillerde duyduklarını hemen ayırt edebilmekte, bildikleri diller dışındaki sesleri fark edebilmektedir.

Hafızayı güçlendirir

Yabancı dil öğrenirken aktif olarak kullanılan beyin çok daha güçlü bir hafızaya sahip olmaktadır. Bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabilmek için 10-12 bin kelime ezberlenir. Öğrenilen yabancı dilin aktif olarak kullanıldığı düşünülürse hafıza sürekli aktif olacak ve her an geliştirildiği için giderek güçlenecektir. Güçlenen hafıza ile ikinci bir yabancı dili öğrenmek çok daha kolay olur.

Dikkat arttırır

Yabancı dil bilen insanların bilmeyenlere göre dikkatlerinin çok daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Dikkatlerinin dağılması daha zor, konsantrasyonları daha güçlüdür.

Aynı anda birden fazla iş yapabilir hale gelmek: Multitasking

Yabancı dil bilen insanlar bir işle meşgulken diğer bir işe daha hızlı geçiş yapabilmekte, aynı anda birden fazla iş yapabilmektedir. Beklenmedik durumlarda ise uyum çok daha kolay ve kısa süreli gerçekleşir.

Dünyaya bakış açısını değiştir

Yabancı dil bilmek o dilin kültürünü yakından incelemek dünyaya bakış açısını değiştirmekte, kişiyi psikolojik olarak daha iyi bir seviyeye getirmektedir.

Ana dili geliştirir

Gramer kuralları ile öğrenilen yabancı dil ana dilin de gelişimine katkıda bulunmaktadır. Öğrenilen dilin gramer kuralları özümsenirken ana dilin kuralları da gözden geçirilmekte, yabancı dil öğrenenler ana dilindeki birçok gramer kuralını daha önce yanlış bildiğini gözlemlemektedir.

Son Yazılar