YDS (Yabancı Dil Sınavı) İçin Ayrıntılı Bilgi ve İpuçları


YDS, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavıdır. 2013 senesinde ÜDS ve KPDS yerine getirilen YDS, gramer, cümle tamamlama, diyalog ve paragraf tamamlama, çeviri ve okuma parçalarından oluşan 80 soruluk çoktan seçmeli bir sınavdır, bu sorular için verilen süre 180 dakikadır . İlkbahar (YDS 1), Sonbahar (YDS 2) ve Kış (YDS3) olarak senede üç kez yapılmaktadır. 2014 tarihinden itibaren YDS ile eş değer e _ YDS uygulaması başlamıştır. Eğer YDS’ ye aynı dilden iki veya daha fazla sınava girer ve farklı puanlar alırsanız aldığınız en yüksek puan geçerli sayılır. Her  sorunun değeri 1.25 puandır ve adayların puanları  doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden hesaplanır. Yanlış şıkların doğruları götürmesi uygulaması YDS sınavında yoktur.

 

 

YDS  sınavı ne kadar süre geçerlidir?

 

ÖSYM Başkanlığı Akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar için YDS puanının süresiz geçerli olacağını ilan etmiştir. Fakat bu uygulama üniversiteden üniversiteye farklılık gösterdiği için adayların başvuru yapacakları üniversitelerin duyurularını takip etmeleri gerekmektedir. Dil tazminatı için YDS geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

 

Sınav süresinde adaylar hızını ve seviyesini yükseltmek için neler yapmalı?

 

  • Paragrafları satır satır anlamak yerine geneli hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak önemlidir. Bazı sorularda istenen cevaplar, soruların işaret ettiği yerleri gösterir böylece tüm paragrafı tekrardan okuyarak zaman kaybetmezsiniz.

 

  • Okuma parçaları, paragraf veya cümle tamamlama sorularında özne ve nesne tespitine dikkat etmelisiniz.

 

  • Tense (zaman) uyumuna bakarak yanlış şıkları eleyebilirsiniz. Sınava çalışırken zaman ve bağlaç konularına hakim olmak pek çok soruda size zaman kazandıracaktır.

 

  • Dilbilgisi uyumu, noktalama işaretleri ve bağlaçlara bakarak şıkları eleyebilirsiniz. Yüklemi doğru tespit etmenin önemli olduğu çeviri sorularında, cümleyi iki ayrı bölüme ayıran bir bağlaç olup olmadığına bakarak yüklemi bulabilirsiniz.

 

  • Soruyu doğru anladığınızdan emin olmak, soru kalıplarını ezberlemek, özellikle bazı sorularda verilen ipuçlarından yola çıkarak hareket etmek sizi doğru cevaba götürecektir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarının, size kısıtlı olan sınav süresinde hız kazandırıp daha az stresle sınavı tamamlamanız için yardımcı olmasını umuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar