Yurt Dışında Üniversite Okumak


Hayatınızı büyük oranda şekillendirecek olan seçimlerden biri, üniversite seçimidir. Türkiye’de bir üniversiteye girmek için temel şart, güncel olarak ÖSYM tarafından yapılmakta olan “YKS” sınavında geçerli puanı almaktır. Ancak Türkiye üniversiteleri tek seçeneğiniz değildir. Yurt dışındaki üniversitelere başvuru süreci, titizlikle incelenmesi gereken çeşitli adımlar içerir. Hazırlamanız gereken belgeler ve gerçekleştirmeniz gereken çeşitli görüşmeler vardır. Bu süreçte en büyük yardımcınız, başvurmak istediğiniz üniversitelerin internet siteleri olacaktır. Ayrıca yurt dışı üniversitelerine başvuru konusu üzerinde uzmanlaşmış eğitim koçları ve danışmanları da bulunmaktadır. Bu yazımızda yurt dışında üniversite okumak hakkında çeşitli bilgileri, yurt dışında bir üniversiteye başvururken dikkat etmeniz gereken kriterleri, yurt dışında eğitim alabilmek için temel şartları ve yurt dışında bir üniversiteye başvuru yaparken gerekli olabilecek temel belgeleri bulabilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Okumak

Pek çok öğrenci yeni bir dil öğrenmek ya da hayal ettiği eğitimi alabilmek amacıyla yurt dışındaki üniversitelerde eğitim almak istiyor. Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak, farklı kültürlerle kaynaşmayı ve çeşitli sosyal, kültürel, akademik fırsatları yakalama şansını da beraberinde getiriyor. Yurt dışında bir eğitimle daha çok kazanç getirecek bir işte çalışmak düşüncesi de öğrencileri yurt dışında üniversite okumaya iten sebeplerden.

Kimi durumlarda öğrenciler Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde burssuz okumakla yurt dışında bir üniversitede okumayı karşılaştırıyor. Bazı bölümlerin Türkiye’de bulunmaması ya da kapsamlı bir eğitim için gerekli şartları sağlayamaması, bölümün Türkiye’de talep gören bir bölüm olmaması sebebiyle gelecekte işsiz kalma endişesi gibi sebepler de bu süreçte etkili olabiliyor. Kimi örneklerde yurt dışında bir üniversitede okumak ve yabancı bir ülkede yaşamak çok daha az maliyetli olsa da genelde aradaki maddi fark bir hayli fazla oluyor. Bu durumda öğrenciler, bütçelerine uygun bir üniversite arayışına girebiliyor. Bu süreci kısaca incelemek gerekirse gerekirse:

Adım 1:

Öncelikle becerilerinizi ve beklentilerinizi sıralamalısınız. Bu doğrultuda başvurabileceğiniz ülkeleri belirleyebilirsiniz.

Adım 2:

Ardından beklentilerinizi karşılayan üniversiteleri ve tercih etmek istediğiniz bölümleri belirlemelisiniz. Üniversitelerin ve bölümlerin talep ettiği belgeler, sınavlar ve ücretler; internet sitelerinde ayrıntılı olarak bulunmaktadır.

Adım 3:

Başvuru ve mülakat süreçlerinin ardından eğer kabul alırsanız, taşınma süreci gerçekleşir. Bu sırada ülkenin para birimi, temel hayat gereklerinin ücreti gibi konular da oldukça önemli kriterlerdir.

Yurt Dışında Bir Üniversiteye Başvururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) YÖK Denkliği

Yurt dışında eğitim almak için şart koşulan çeşitli temel dersler vardır. Bu dersleri almadıysanız başvurduğunuz okulun hazırlık programına dahil olmanız gerekir. Bu programa dahil olmak istemiyorsanız, YÖK denkliği olan okullara başvurabilirsiniz. Çünkü YÖK denkliği olan okullarda, sizden lise döneminizde almamış olduğunuz bir dersin kazanımları beklenmez.

Öte yandan eğer yurt dışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak istiyorsanız da YÖK denkliği olan üniversitelere başvurmanız gerekir. Aksi halde almış olduğunuz eğitim Türkiye tarafından tanınmaz ve Türkiye’de geçerli olmaz.

2) Başvuru Dönemleri

Türkiye’nin aksine yurt dışında aynı ülke içinde dahi üniversitelerin başvuru dönemleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple, başvurmak istediğiniz okulun internet sitesinden başvuru dönemlerini takip etmeniz gerekir.

3) Başvuracağınız Bölüm

Başvurduğunuz bölümlerin içerikleri ve eğitim sonunda sağlamış olacağınız kazanımlar, Türkiye’de aynı addaki bölümlerden farklılık gösterebilir. Bu sebeple başvuracağınız bölümün ders programlarını ve kazanımlarını dikkatlice incelemelisiniz.

4) Başvuru Şartları

Ülkelerin yabancı öğrencilerden beklediği şartların yanında üniversitelerin talep ettiği gereklilikler de bulunmaktadır. Bunlar dil seviyesi; temel bilgi seviyesi; sosyal, kültürel ve sportif faaliyet dökümleri gibi beklentileri içerebileceği gibi CV ve kişisel portfolyo gibi talepler de bulunabilir. Ayrıntılı bilgi için başvurmak istediğiniz üniversitenin internet sitesini inceleyebilirsiniz. Konu hakkında bilgili danışmanlardan yardım almak da bir başka seçenektir.

5) Eğitim Ücreti

Finlandiya, Yunanistan ve Norveç, tamamen ücretsiz üniversite eğitimi veren ülkelerdir.

Almanya ve Fransa ise genelde sadece harç ödemesi gerektiren üniversitelere sahiptir. İtalya ve Polonya yıllık 1.000 Euro’ dan başlayan ücretlerle makulken hemen ardından Rusya 2.000 Amerikan Doları’ndan başlayan ücretleriyle takip etmektedir.

İngiltere üniversiteleri genellikle 10.000 Sterlin’den başlayan ücretlere sahipken Amerika üniversitelerinde ise en uygun fiyatlı okullar 14.000 Amerikan Doları’ndan başlayan ücretler sunar.

Kimi ülkelerde bulunan üniversiteler, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde burssuz eğitim almak için ödeyeceğiniz bedelden daha uygun bir fiyat sunsa da, üniversitelerin ücretlerinin ülkeye, okula ve bölüme göre değişiklik gösterdiğinin altını tekrar çizelim. Bu sebeple başvuracağınız okulun yıllık giderlerini iyi araştırmanız gerekmektedir.

6) Yaşam Giderleri

Ülkelerin gelir düzeylerine göre yaşam giderlerinin de değişiklik göstermektedir. Polonya ve Estonya en makul yaşam giderlerine sahip ülkeler olarak sıralanabilirken Amerika’da yıllık giderler 22.000 Amerikan Doları’na kadar ulaşabilir. Bu sebeple, başvurmak istediğiniz ülkelerin hayat koşullarını da iyice araştırmanız gerekmektedir.

7) Öğrenci Vizesi

Ülkelerin öğrenci vizesi şartları ve süreleri değişiklik göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için ilgili ülkenin konsolosluklarıyla iletişime geçebilirsiniz.

8) Öğrenci Bursları

Kimi ülkeler yabancı öğrencilere çeşitli burslar sağladığı gibi aynı uygulamayı çeşitli üniversitelerde de görmek mümkündür. Bu sebeple başvurmayı düşündüğünüz ülkelerin ve üniversitelerin burs programlarını ve başvuru şartlarını araştırmanız faydalı olabilir.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Alabilmek İçin Temel Şartlar

1) Diploma ve Başarı Şartı

Yurt dışında bir üniversiteye başvurmak için ilk olarak Türkiye’de bir lise diplomasına ihtiyacınız olacaktır. Ardından aranan şart ise genellikle lise diploma notunun 100’lük sistem üzerinden en az 80 olmasıdır.

Eğer yüksek lisans için başvuru yapmak istiyorsanız, bir üniversite diplomanızın olması gerekmektedir. Ayrıca diploma puanınızın 5’lik sistem üzerinden en az 3 olması da aranan bir şarttır.

2) Dil Şartı

Yurt dışı üniversitelerinden kabul almak için sağlamanız gereken şartlardan biri de dil şartıdır. Üniversitenin kabul ettiği dil seviye tespit sınavlarından yeterli puanı alırsanız temel şartı sağlamış olursunuz. Hangi dil sınavının kabul edildiğini başvuracağınız üniversitelerin internet sitelerinde bulabilirsiniz.

 • TOEFL: Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce seviyesini ölçen bir sınavdır. Ayrıntılı bilgi için IELTS ve TOEFL hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.
 • IELTS: Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce seviyesini ölçen bir sınavdır. İngiltere’deki tüm üniversiteler kabul şartı olarak IELTS’ten 5,5-6,5 puan almış olma şartı ararlar. Ayrıntılı bilgiyi yine IELTS ve TOEFL hakkındaki yazımızda bulabilirsiniz.
 • TOEIC: Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce seviyesini ölçen bir sınavdır. İş İngilizcesine yönelik bir sınavdır.

3) Temel Bilgi Şartı

Başvuracağınız üniversiteye ve bölüme kabul için, temel bilgi şartı da aranmaktadır. Üniversitelere temel yeterlilikte olduğunuzu göstermenizi sağlayan farklı sınavlar vardır. Bu sınavlardan hangisine girmeniz gerektiğini başvuracağınız ülke, üniversite ve bölüme göre seçebilirsiniz. İlgili bilgileri üniversitelerin internet sitelerinde bulabilirsiniz. Dünya genelinde en yaygın kullanılan sınavlar hakkında genel bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • SAT: Amerika’daki üniversitelerin kabul için şart koştuğu sınavlardan biridir. Bu sınav, öğrencilerin üniversite eğitimini başarıyla tamamlamak için ihtiyaç duyduğu temel yeterlilikleri sınar. Bu yetenekler ortaöğretim sürecinde kazanmanız gereken becerilerdir.  Sınav, iki bölümden oluşur. İlk bölüm SAT 1‘dir. Bu bölüm  “Mathematics” (temel matematik ve geometri), “Critical Reading” (İngilizce eleştirel okuma) ve “Writing” (kompozisyon) olmak üzere üç adımdan oluşur. SAT 2 bölümü ise İngilizce, Fransızca, Tarih, Biyoloji gibi özel konular üzerinden yapılan bir sınavdır.
 • ACT: SAT1 sınavına alternatif bir sınavdır. Amerika’daki üniversiteler genelde bu sınavı şart koşarlar.
 • GMAT: Yurt dışında işletme veya yönetim alanlarında yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyen kişilerin başarı göstermesi gereken bir sınavdır. “Analytical Writing Assessment” (analitik yazım), “Integrated Reasoning” (bütüncül mantık), “Verbal” (sözel) ve “Quantitative” (sayısal) olmak üzere 4 ana bölümden oluşur.
 • GRE: Mühendislik ve temel bilimler alanlarında master yapmak isteyen öğrencilerin başarı göstermesi gereken bir sınavdır. Analitik problem çözebilme, sayısal ve sözel beceri konularını sınar.

Kimi zaman, üniversiteler kendilerine ait sınavlar da düzenler. Öğrenciler, kendi sınavını düzenleyen okullardan birinde eğitim görmek istiyorsa bu sınavlara bireysel başvuru yapmaları gerekir. İlgili bilgiyi başvurmak istediğiniz üniversitenin internet sitesinde bulabilirsiniz.

Almanya ve Avusturya üniversiteleri, başvurunuzda YKS puanı şartı da vardır. YKS’de baraj puanı alabilmiş olmak, temel şarttır. Bazı bölümlerde ise beklenen belirli puanlar vardır. Ancak Kanada, Amerika, Avustralya, İrlanda, İngiltere, Polonya, Macaristan ve Rusya üniversitelerinde bu şart yoktur

4) Zorunlu Ders Şartı

Kimi üniversiteler, öğrencinin bazı dersleri ortaöğretim (lise) düzeyinde almış olmasını bekler. Eğer bu dersler Türkiye müfredatında bulunmayan ya da sizin almadığınız derslerdense; üniversitelerin “hazırlık” programlarına başvurmanız gerekir. Eğer YÖK denkliği olan bir üniversiteye başvurmak istiyorsanız, böyle bir koşulla karşılaşmazsınız.

Ayrıca üniversitelerin hazırlık programları, dil şartını yerine getiremeyen öğrencilere de açıktır.

Yurtdışında Bir Üniversiteye Başvuru Yaparken Gereken Temel Evraklar

 • Üniversitenin Başvuru Formu: Genellikle üniversitelerin internet sitelerinden erişilebilen bu formda size ve başvurunuza dair temel bilgiler yer alır.
 • Başarı Gösterir Belgeler: Lisans başvurularında lise, yüksek lisans başvurularında üniversite diplomaları ve aranan not koşulunu sağladığınızı gösteren transkriptler. Eğer şart koşulan bir temel yeterlilik sınavı varsa, bu sınavın sonucunu gösteren belgeler.
 • Dil Seviyesi Gösterir Belgeler: Üniversitenin şart koştuğu dil sınavlarının sonuçlarını gösteren belgeler.
 • Niyet Mektubu: Kendinizi; eğitim hayatınızı; sosyal, kültürel ve sportif başarılarınızı; gelecek hedeflerinizi anlattığınız bir yazıdır. Başvurduğunuz okula neden başvurduğunuzu, neyi hedeflediğinizi, başvurduğunuz programa neler katabileceğinizi de anlatmanız mektubu zenginleştirecektir.. İyi bir niyet mektubu, kabul sırasında sizi, sizden yüksek puan almış kişilerin önüne geçirebilir.
 • Özgeçmiş (CV): Kısaca eğitim hayatınızı ve iş tecrübelerinizi belirttiğiniz bir yazıdır.
 • Referans Mektupları: Referans mektupları, alanlarında önde gelen ve sizi tanıdığına inandığınız insanlar tarafından; başvurduğunuz program için neden doğru kişi olduğunuzu, bu programa ve kendinize neler katabileceğinizi, sizi özel ve değerli kılan yönlerinizi anlatan mektuplardır. Bu mektuplar, başvurduğunuz program hakkında da bilgili bir kişi tarafından sizi en iyi şekilde yansıtacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Böylece, sizin özellikleriniz ve başvurduğunuz programın gerektirdikleri arasında doğru bağlantı kuran referans mektupları, kabul sürecinizde önemli avantajlar sağlar.
 • Başarılar ve Ödüller: Özellikle başvurmuş olduğunuz bölüme dair edindiğiniz başarılar ve kazandığınız ödüller varsa bunları belirtmeniz ve belgelemeniz, kabul sürecinde önemli bir fark yaratacaktır.
 • Sertifikalar ve Eğitimler: Almış olduğunuz eğitimleri belgeleyerek donanımınızı gösterebilirsiniz. Bu sayede diğer adayların önüne geçebilirsiniz.
 • Banka Referans Mektubu: Bu belge, kişinin bankalardaki “kredibilitesini” gösterir. Bu belge sayesinde başvurulan üniversite kişinin maddi durumu hakkında fikir sahibi olur. Üniversitenin ücretlerini karşılar durumda olmak, ilgili ülkede yaşamı sağlayan temel birikime sahip olmak gibi kriterleri gösterir. Burs başvurularında da yardımcı olur.
 • Portfolyo: Başvurduğunuz bölüm bir “güzel sanatlar” bölümü ise portfolyo hazırlamanız gerekir. Portfolyolar, ürettiğiniz eserleri gösteren dosyalardır. Bu dosyalar sayesinde başvurduğunuz kurum sizin çalışmalarınızı inceleyerek yeteneklerinizi ve yaratıcılığınızı ölçer. Portfolyonun içinde bir de “essay” adı verilen metin bulunması gerekir. Bu metinde okulu ve bölümü tercih etme nedenleriniz, bu bölüm için ideal bir öğrenci olduğunuzu düşünme sebepleriniz, beğendiğiniz sanatçılar ve sanat eserleri gibi çeşitli konulara dair fikirlerinizin bulunması gerekir. Portfolyoda kaç eser bulunması gerektiği, teslim ve sunum tarihi gibi bilgiler üniversitenin internet sitesinde yer alır.

Konuşarak Öğren Sayesinde Dil Seviye Tespit Sınavları Korkulu Rüyanız Olmayacak!

Yurt dışında üniversite okumak için temel şartlardan olan dil sınavları gözünüzü korkutmasın. Konuşarak Öğren‘ de ana dili İngilizce olan eğitmenlerle sınava yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üstelik kendi programınızı kendiniz belirlersiniz. Deneyimli ve başarılı eğitmenlerimizle çalışarak hedeflerinize ulaşacaksınız. Blog sayfamızda da yurt dışı eğitimlerinden İngilizcenizi ilerletme yöntemlerine kadar pek çok içerik bulabilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Okumak Konusunda Sık Sorulan Sorular

Yurt dışındaki bir üniversitenin diplomasıyla Türkiye’de çalışabilir miyim?

–> Üniversitenin YÖK denkliği ya da akreditesi varsa gerekli onaylamalardan sonra diplomanızı Türkiye’de de geçerli hale getirebilirsiniz. Bu sayede Türkiye’de de çalışma olanağı bulabilirsiniz.

IELTS sonucumla tüm üniversitelere başvurabilir miyim?

–> Hayır, başvuramazsınız. Üniversitelerin kabul ettiği dil sınavları birbirinden farklıdır. IELTS belgeniz sadece IELTS kabul eden üniversitelerde geçerlidir. Hangi üniversitenin hangi sınavı kabul ettiğini internet sitesinde bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar