Yurtdışına Yerleşmeden Önce Bilinmesi Gereken 7 Şey!


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Yurtdışına yerleşmek, kimileri için ölmeden önce yapılacaklar listesinde çılgın, ilham dolu ve bir o kadar da tedirgin edici bir deneyim olarak sırasını beklemektedir. İnsanlık için küçük fakat bizler için büyük olan bu adımı atmadan önce bilinmesi gereken durumlar vardır. Sizler için yurtdışına yerleşmeden önce bilinmesi gerekenler hakkında 7 maddelik bir liste hazırladık.

Dünya üzerinde sayısız insan doğduğu veya yaşadığı yerden, zorunlu veya gönüllü nedenlerle yurtdışına yaşamaya gidiyor. Bu küresel hareketliliğe bakarak diyebiliriz ki, yurtdışına yerleşecek olan tek kişi siz değilsiniz! Pek çok insan bunu yapıyor. Yine de pek çok insanın bunu yapıyor olması sürecin belirsiz, zorlu yanlarını törpülemeye yetmez. Tüm bunların karşısında edineceğiniz tecrübe ve kazanımı düşündüğünüzde heyecanlanıyorsanız, bunların üstesinden gelmeniz işten bile değil.

Yurtdışına hangi amaçla yerleşmek istediğinizi belirlemelisiniz

Yurtdışına yerleşme fikrinin tam olarak ne zaman beyninizde şimşek gibi çaktığını hatırlayın.

 • Daha iyi bir statü, daha iyi bir eğitim ya da yeni bir iş, yeni bir aşk, bunlar için de bir şans olarak yurtdışına yerleşmek istiyor olabilirsiniz.
 • Ya da tamamen maceraperest bir ruhla, “çok okuyan değil çok gezen bilir” seçeneğinde karar kılmış da olabilirsiniz.
 • Ya da dil öğrenirken “Anlıyorum ama konuşamıyorum” demekten bezmiş ve “Ben konuşarak öğrenmek istiyorum” diyerek dilin kaynağına doğru mu ilerlemek istemişsinizdir.

İşte her ne nedenle yurtdışına yerleşmeye karar verdiyseniz bu sizin motivasyon kaynağınız olacak. Karşılaşacağınız pek çok zorluk ile baş etme konusunda size güç verecek. En önemlisi yurtdışı planınızı bu hedef üzerine inşa edeceksiniz. Gideceğiniz ülke, kalacağınız şehir, çalışacağınız iş, ihtiyacınız olan sermaye ve daha pek çok unsurun belirleyicisi bu temel olacak.

Kısaca, yurtdışına yerleşmeden önce bilinmesi gerekenlerin ilki ve en önemlisi yurtdışına neden yerleşmek istediğinizdir. Bunun için hedefinizi belirlemelisiniz. Bu hedef yol haritanız olacağı gibi yorulduğunuzda pes etmenize mani olacaktır.

Bütçe yönetiminde uzmanlaşmalısınız

Mali kaynaklarınızı ve muhtemel giderlerinizi belirleyin. Unutmayın ki parayla saadet her zaman değilse de bazı zamanlarda mümkündür. Bu durumun geçerli olduğu koşullardan biri de yurtdışına yerleşmektir. Asgari derecede de olsa hem zihinsel hem fiziksel konfor için bütçe yönetimi konusunda ihtiyatlı olmanız gerekmektedir. Bunun sağlamak için şu adımlara dikkat etmelisiniz:

 • Mali kaynaklarınızı belirleyin: En azından temel giderlerinizi karşılamak için bir gelir sahibi olmalısınız. Bu eğitim için aldığınız bir burs, kabul aldığınız bir iş olabilir. Ya da çeşitli ek işler. Örneğin, İngilizce bilmek size dünyanın her yerinde ek gelir ya da hatta ana kaynak olarak rahatlık sağlayacaktır.
 • Muhtemel giderlerinizi belirleyin: Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisine göre insanın gereksinimleri belirli bir sıra ve düzen içerisinde karşılanabilmektedir. Piramidin en alt basamağında bulunan fizyolojik ihtiyaçlar giderilmeden piramidin en üst basamağında yer alan kendini gerçekleştirme mümkün olamaz. Bu nedenle öncelikle fizyolojik ihtiyaç denilen temel ihtiyaçları sağlamak için gerekli kaynakları edinmek gereklidir. Yiyecek, barınma, sağlık gibi temel giderler ve olası giderleri yurtdışına yerleşmeden önce yaklaşık değerleri ile hesaplamalı ve belirlemelisiniz. Bu size zihinsel bir rahatlama sunacak, olası sorunlara karşı bir B planı hazırlama fırsatı verecektir.

Kısaca, yurtdışına yerleşmek demek aslında bir ölçüde yeni bir hayat kurmak demek olduğu için bütçe planlaması yapmak gereklidir. Özellikle yurtdışına yerleştiğiniz ilk aylarda görece daha fazla gideriniz olacağını bilmelisiniz. Buna ve sonraki giderlere hazırlıklı olmak adına kaynaklarınızı belirlemek yararınıza olacaktır.

Kalacak yer konusunda seçenekler belirlemelisiniz

Yurtdışına yerleşmeden önce bilinmesi gerekenlerin içinde kalacak yer konusu önem taşımaktadır. Bu nedenle,

 • Eğitim için gidiyorsanız yurt imkânlarını araştırmalısınız, okulunuza yakın olması büyük bir avantaj olacaktır.
 • İş için gidiyorsanız çalışacağınız firmanın sunduğu bir imkân olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 • Akraba, tanıdık, arkadaş daveti üzerine gidiyorsanız kalacağınız süreyi onlarla konuşmalısınız. Aile evi yurtdışına yerleşme sürecinde sizi güvende hissettirebilecek bulunmaz bir kaynaktır. Arkadaşınız ya da önceden tanışmadığınız yeni bir arkadaşınız ile kalacaksanız evle ilgili işbölümü ve ödeme konularını detaylı ve net bir biçimde konuşmalısınız.
 • Kalacak yer içinize sinmediği takdirde, değiştirme imkânınız her zaman vardır, bunu unutmayın, sadece olanakları değerlendirmeye bakın.

Kısaca, yurtdışına yerleşme konusunda kalacak yer önemli bir konudur. Vaktinizin ne kadarını evde geçireceğiniz hiç önemli değil. Önemli olan kendinize ait güvenli bir alan oluşturabilmenizdir. Bu nedenle yurtdışına alışma sürecinizi hızlandıracak ve deneyiminizi daha olumlu kılacak olan unsur benimseyebileceğiniz bir “ev”dir.

Kültür şoku yaşayabilirsiniz, fakat atlatmak gayet mümkün

Yurtdışına yerleşmeden önce bilmeniz gerekenlerden biri de yeni kültürlerle etkileşim halinde olacağınızdır. Yeniliklere ne kadar açık olursanız olun bu kültürel etkileşim esnasında bir takım iletişim kazaları yaşayabilir, farklılıkları yadırgayabilir ve yadırganabilirsiniz. Diğer bir deyişle, bu kültürel etkileşim esnasında alıştığınızın dışındaki bir yaşam tarzı ile karşılaşmak kültür şoku yaşamanıza neden olabilir. Fakat iyi haber; bunu atlatmak gayet mümkün.

Kültür şoku yaşadığınızda bunu aşmak, alışma sürecinizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz?

 • Önyargılarınızı kaldırın.
 • Katı sınırlarınız varsa, esnekleştirin.
 • Sosyalleşin. Hata yapma korkusuyla sakın iletişimden kaçmayın.
 • İyi bir gözlemci olun.
 • Nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin beklentileri öğrenmek için bilgi almaktan çekinmeyin.
 • Yeni bir şeyler öğrenmenin tadını çıkarın.

Kısaca, kültürel alışkanlıklar merdiven çıkmak gibidir, sonraki adımı atmak için düşünmezsiniz, sadece adım atarsınız ve merdiveni çıkmışsınızdır. Herhangi bir süreç düşünmenize gerek olmaz. Bu da gündelik yaşamda akıcılık sağlar. Aşina olduğunuz kültürel alışkanlıklardan çıkıp yeni bir kültür ortamına girdiğinizde farklı bir merdivenle karşılaşırsınız ve düşünmeksizin adım atmak biraz zor ve tedirgin edici olabilir. Unutmayın, bu kalıcı bir zorluk olmayacaktır. Sadece bu kültür şokunu atlatmak için biraz esnek olmanız, öğrenmeye hevesli olmanız gerekmektedir.

Dili yerinde öğreneceksiniz

Yurtdışına yerleşme fikrinize ilham olan nedenler içinde dil öğrenmek yoksa bile, bir dili doğuştan konuşanlardan işitmek dilinize muazzam bir katkı sağlayacaktır. Yurtdışına yerleşme nedenleriniz içinde dil öğrenmek mevcutsa, yerinde bir karar vermiş olduğunuzu belirtmeliyiz.

Dil öğreniminde “maruz kalmak” önemli bir unsurdur. Dile ne kadar maruz kalırsanız, o kadar hızlı ve kalıcı öğrenirsiniz. Örneğin İngilizce öğrenmek için yurtdışına yerleşmeye karar verdiyseniz, düşünsenize, sınırsız pratik imkânına sahip olacaksınız! Yurtdışına yerleşmeden önce “derdimi anlatacak kadar İngilizce öğreneyim” derseniz de Konuşarak Öğren ile İngilizce öğrenmek çok kolay. Yurtdışına yerleşmek için yapılabilecek bir ön hazırlık için göz atmanızı öneririz.

Bürokratik işler gözünüzü korkutmasın

Kağıt-kürek işlerine hazırlıklı olun. Yurtdışına çıkmak demek bir dizi prosedürü tamamlamak demektir. Pasaport, vize, başvuru formu, sağlık sigortası, oturum izni, biyometrik fotoğraf, uçak bileti, yeni bir telefon hattı derken başınız ağrıyabilir. Fakat gözünüzü korkutmamanızı öneriyoruz. Küçük adımlarla ilerleyin. Nasıl mı?

 • İlgili ülkenin konsolosluğundan gerekli tüm evrakları eksiksiz bir biçimde öğrenin.
 • Tüm evrakları detaylandırarak kendinize görev listesi çıkartın.
 • Gün gün bu listeyi tamamlama hedefi koyun. Belirtilen tarihe dek evrakları tamamlayacaksınızdır.
 • Madalyanız, hedef ülkeye adım bastığınızda duyduğunuz gurur olacak!

Bir üst versiyonunuza yükseleceksiniz

Yurtdışına çıkmadan önce bilinmesi gerekenler listemizde bir dizi zorluk ve çıkış yollarını sıraladık. Gerçek şu ki zorluklar yaşayacaksınız.İyi haber, bu zorlukları aştıkça güçleneceksiniz. Sizi öldürmeyen şey süründürmez, güçlendirir. Çünkü “yaşamak için bir nedeni olan kimse, her sıkıntının üstesinden gelecek donanıma sahiptir”. Yurtdışına yerleşmeden önce bilmeniz gerekenlerden biri de yurtdışına yerleştikten sonra hayata daha başka bakacak oluşunuz ve kendinizin bir üst versiyonuna yükseleceğinizdir.

Özetleyecek olursak;

Yurtdışına yerleşmeden önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Hedefi olmayan gemiye rüzgar yardım edemez. Yurtdışına yerleşme hedefinizi iyi belirleyin.
 • Napolyon’a bir noktada hak vermek zorundayız. Mali kaynaklarınızı ve olası giderlerinizi önceden listeleyin.
 • Evim, canım evim, ya da canım kendim de diyebilirsiniz. Çünkü yurtdışına yerleştiğinizde olduğunuz yeri ev yapmayı öğrenmeniz gerekmekte.
 • Kültürel farklılıklara açık olmalı ve gerektiği yerde uyum sağlamalısınız.
 • Dil öğreneceksiniz, hem de öyle masa başında değil, yolda yürürken işittiklerinizle bile dilinize katkı sağlayacaksınız.
 • Bürokratik işlemler özellikle yolun başında canınızı sıkabilir. Bunu engellemek için tüm belirsizlikleri ortadan kaldırın.
 • Gerçekçi olmak gerekirse, pek çok zorlukla karşılaşacaksınız. Ama pes etmek yok. Yola neden çıktığınızı kendinize hatırlatın. Üstesinden geldiklerinizle gurur duyun. Ve unutmayın, muhtaç olduğunuz kudret içinizde.

ÖZET
Yurtdışına yerleşmek İngilizcemi geliştirir mi?

Elbette! Dili yerinde öğrenmek, dile maruz kalmak, anadili İngilizce olanlar ile gündelik pratik yapmak İngilizcenizi geliştirmek için etkili bir motivasyon ve kaynaktır.

Yurtdışına yerleşmek zor mu?

Sürecin her aşamasında çeşitli zorluklar olacaktır. Fakat konfor alanından çıkmak kişilik gelişimi açısından önemlidir. Ve biliyorsunuz ki Tolstoy’a göre tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar, ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.