Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Son yıllarda yurtdışında yüksek lisans yapan öğrencilerin sayısı büyük bir artış gösteriyor. Yurtdışında yüksek lisans yapmanın iş imkanları, yeni kültürleri ve dilleri daha yakından tanımak ve uluslararası diploma almak gibi birçok avantajı bulunduğu için öğrencilerin gözdesi haline geldi. Fakat yurtdışında yüksek lisans yapmak için gereken bazı önemli şartlar mevcut. Bu şartlardan elbette ilki ve en önemli olanı İngilizce bilmek. Eğer yurtdışında yüksek lisans yapma kararı alırsanız ana dili İngilizce olan kişiler ile konuşma siteleri önerdiğimiz içeriğimize bir göz atmalısınız. Bu yazımızda ise yurtdışında yüksek lisans yapmak için bilinmesi gerekenler konusunu ele aldık, keyifli okumalar dileriz.

YÖK Denkliği

Amerika, Hollanda, Almanya, İngiltere ve Kanada gibi birçok ülkede yüksek lisans yapma şansına sahipsiniz. Mühendislik, MBA (Master of Business Administration) ve IT (Information Technology) en çok tercih edilen yüksek lisans programlarından yalnızca birkaçı. Peki, bu yüksek lisans programlarını veren üniversiteleri neye göre seçmelisiniz? İlk olarak, yabancı bir ülkede yüksek lisans yapabilmek ve bu eğitimin geçerli sayılabilmesi için YÖK’ ün (Yüksek Öğrenim Kanunu) onay verdiği bir üniversite seçmek gerekmekte. Seçilen üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000’e girmiş olması gerekiyor. Seçilen üniversite ve programın verdiği diplomanın ülkemizdeki alan ve derecelere eş değer yani denk olması da şartlardan biridir; yabancı üniversitelerde aynı isime sahip olup da aynı denkliğe sahip olmayan birçok program ve ders bulunuyor bu yüzden buna dikkat edilmesinde oldukça önemli.

Yüksek Lisansa Kabul Edilme Şartları

Bu şartlar her ülke için farklılık göstermektedir. Yüksek lisans yapabilmek için öğrencilerin not ortalamasının yüksek olmasını isteyen üniversiteler de; daha düşük not ortalaması ile yüksek lisans şansı sunan üniversiteler de mevcut. TOEFL ve IELTS gibi dil yeterlilik sınavlarından kimi üniversite 75 üstü isterken kimisi 90 üzeri bir notu şart koşabiliyor. Bu gibi kabul edilme şartları her ülkenin üniversitesinde aynı olmadığı için seçilen üniversitenin şartlarını iyi öğrenmekte fayda var.

İstenilen şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • CV
 • Üniversite diploması veya transkript
 • 2 veya 3 akademik referans (üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir)
 • Pasaport fotokopisi
 • Başvuru formu
 • TOEFL, IELTS gibi dil yeterlilik sınavlarından istenilen kadar puan alınması
 • İstenilen ortalamaya sahip olmak (genellikle 2.2 üzeri olması gerekmekte)
 • Motivasyon mektubu

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Son Başvuru Tarihi

Her üniversitenin başvuruları farklı tarihlerde yapılabiliyor bu yüzden seçtiğiniz üniversitenin ne zaman başvuruları kabul ettiğini ve ne zaman derslere başladığını öğrenmeniz gerekmekte. Her ülkenin eğitim sistemi oldukça farklı olduğu için bu konuda Türkiye’yi baz almanız doğru olmayacaktır. Yurt dışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz anda ülkeyi ve üniversiteyi seçip, tarihlerini erkenden öğrenmenizde fayda var.

Yüksek Lisans Ücretleri

Yurt dışında yüksek lisans yapmanın maliyeti seçtiğiniz ülkeye göre farklılıklar gösterecektir.  Dolar ve Euro’nun TL karşılığı yüksek olduğu için gider hesaplamalarınızı iyi ayarlamanız gerekir. Üniversitenizi seçerken öğrenciler için konforlu ve cazip yaşam maliyetleri gerektiren bir ülke seçmelisiniz. Yüksek lisansınızı yaparken sizlere çalışma fırsatı sunan ülkeleri seçebilir, yaşam maliyetlerinizi daha aza indirgeyebilirsiniz. Polonya, Avustralya, Çekya ve İngiltere gibi birçok ülke öğrenciler için 20 saatlik çalışma izinleri sunmakta. Yüksek lisans yapacağınız ülke ve üniversiteyi bunları göz önünde bulundurarak seçmeniz sizler için çok daha avantajlı olacaktır.

Özet: Yurtdışında yüksek lisans sizlere:

 • Akademik anlamda başarı
 • Birçok iş fırsatı
 • Yeni ülke ve dilleri yakından tecrübe etmek
 • Kültürler tanımak gibi birçok fayda sağlar.

Yabancı bir ülkede yüksek lisans yapmak istiyorsanız:

 • Seçtiğiniz ülke, üniversite ve programın istediği şartları bilmeniz,
 • Ders kredilerinin sayılabilmesi için YÖK denkliğine sahip olması,
 • İstenilen kabul şartlarına sahip olmanız
 • Seçtiğiniz ülkenin yaşam masraflarına hazırlıklı olmanız gerekmekte.

Tüm bunları yerine getirdiğinizde bambaşka bir ülkede eğitim alabilirsiniz.

Konuşarak Öğren İle Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmaya Hazırlanın!

Yurt dışında yüksek lisans okumak için temel şartlardan olan dil sınavları gözünüzü korkutmasın. Konuşarak Öğren‘ de ana dili İngilizce olan eğitmenlerle sınava yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üstelik kendi programınızı kendiniz belirlersiniz. Deneyimli ve başarılı eğitmenlerimizle çalışarak hedeflerinize ulaşacaksınız. Konuşarak Öğren’de ana dili İngilizce olan eğitmenlerden ders alarak IELTS, TOEFL, iş İngilizcesi gibi dilediğiniz konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Blog sayfamızda da yurt dışı eğitimlerinden İngilizcenizi ilerletme yöntemlerine kadar pek çok içerik bulabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yurtdışında yüksek lisans için not ortalamamın 3 ve üzeri mi olması gerekiyor?

Her üniversite ve program sizden farklı not ortalamaları istemekte. Örneğin bir üniversite en az 2 ortalama; bir diğeri 3.2 ortalama ister. Bu sizin seçtiğiniz ülke ve üniversiteye göre değişecektir. “Ortalamam yüksek değil kimse beni yüksek lisans için kabul etmez” düşüncesi bu yüzden doğru değildir.

Yüksek lisans yapmaya gittiğim ülkede işe girip çalışabilir miyim?

Elbette fakat bu da seçtiğiniz ülkeye bağlı bir durumdur. Birçok ülke öğrenciler için 20 saatlik bir çalışma izni sunar. Bu konuda en iyi ülke Avustralya’dır zira en iyi çalışma saatleri ve ücretini o sunar.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.